| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy lekarz ma obowiązek skorygowania zwolnienia lekarskiego

Kiedy lekarz ma obowiązek skorygowania zwolnienia lekarskiego

Zatrudniamy pracownika, który w naszej firmie pracuje na 3/4 etatu, natomiast w innej na 1/2 etatu. Pracownik otrzymał zwolnienia lekarskie dla każdego zakładu pracy. Na jednym zwolnieniu lekarz wpisał NIP naszej firmy, a nazwę drugiej firmy, w której pracownik pracuje. Natomiast na drugim zwolnieniu lekarskim jest odwrotnie: nazwa naszej firmy i NIP drugiego pracodawcy. Dodatkowo nasz NIP został wpisany błędnie (jedna cyfra). Czy takie zwolnienie lekarskie powinniśmy zwrócić pracownikowi? Czy lekarz ma obowiązek skorygować zwolnienia?

Powinni Państwo zwrócić zwolnienie lekarskie pracownikowi, gdyż na tej podstawie nie mogą Państwo wypłacić pracownikowi świadczeń. Lekarz, który wystawił zwolnienia, powinien je skorygować. Na podstawie zwolnień lekarskich, które dostarczył pracownik, ZUS nie będzie mógł zidentyfikować żadnego z płatników składek.

UZASADNIENIE

ZUS nie będzie mógł prawidłowo ustalić żadnego z płatników składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika na podstawie zaświadczeń lekarskich, które otrzymał pracownik. To oznacza, że ani Państwo, ani drugi zakład pracy nie są uprawnieni do wypłacenia pracownikowi świadczenia.

Podstawą wypłaty wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego jest tylko prawidłowo wypełnione zwolnienie lekarskie. Na podstawie wypisanych w zwolnieniu informacji ZUS (np. w trakcie kontroli płatnika składek) powinien móc zidentyfikować zarówno osobę ubezpieczoną – uprawnioną do świadczenia, jak i płatnika składek za tę osobę.

Pracodawca, który przyjmuje od pracownika zwolnienie lekarskie, niezależnie od tego, czy wypłaca świadczenia czy nie, ma obowiązek przeprowadzić formalną kontrolę tego zwolnienia. To oznacza, że ma obowiązek sprawdzić, czy wypisane zwolnienie lekarskie stanowi podstawę do wypłacenia pracownikowi świadczeń.

Tylko prawidłowo wystawione zwolnienie lekarskie albo zwolnienie lekarskie poprawione przez lekarza jest podstawą do wypłacenia wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli lekarz wypisując zwolnienie pomylił się i wpisał nieprawidłowe dane, mają Państwo obowiązek zwrócić pracownikowi zwolnienie lekarskie. Natomiast pracownik powinien poprosić lekarza, który je wypisał, o korektę tego zwolnienia. Korekta polega na wpisaniu prawidłowych danych obok danych wpisanych nieprawidłowo. Taka poprawka na zwolnieniu lekarskim powinna być potwierdzona parafką albo podpisem i pieczątką lekarza.

Podstawa prawna

  • art. 53 ust. 1, art. 55, art. 68 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • załącznik nr 1 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »