| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracodawca może wypłacić zasiłek chorobowy pracownika innej osobie

Czy pracodawca może wypłacić zasiłek chorobowy pracownika innej osobie

Nasz zakład jest uprawniony do wypłaty pracownikom świadczeń chorobowych. Z reguły wszystkie świadczenia przekazujemy na konta bankowe. Jeden z pracowników, ze względów osobistych, zlikwidował konto bankowe. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim i wyjeżdża do sanatorium. Pracownik telefonicznie zwrócił się do nas, aby wynagrodzenie chorobowe i zasiłek wypłacić kuzynowi. Podał imię i nazwisko kuzyna. Czy możemy wypłacić świadczenia innej osobie niż pracownik? Jeżeli tak, to czy powinniśmy zażądać od tej osoby jakiegoś dokumentu?

RADA

Mogą Państwo wypłacić wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy upoważnionej przez pracownika osobie, ale tylko na podstawie pisemnego upoważnienia. Nie musi to być upoważnienie potwierdzone przez notariusza.

UZASADNIENIE

Płatnik powinien wypłacić wynagrodzenie i zasiłek chorobowy pracownikowi do jego rąk. Jest to najczęściej spotykana sytuacja. Jednak są przypadki, gdy płatnik może wypłacić świadczenie innej osobie. Jeżeli świadczenie ma otrzymać inna osoba, to wypłaca się je na podstawie upoważnienia. Podpis pracownika na upoważnieniu do odbioru świadczenia może być potwierdzony np. przez pracownika zakładu, który jest płatnikiem zasiłku.

WAŻNE!

Osoby upoważnione zawsze mogą zwrócić się do pracodawcy o wypłatę należnego wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek może być również wypłacony osobie, do rąk której wypłaca się wynagrodzenie lub dochód osoby ubezpieczonej (art. 65 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jednak i w tym przypadku płatnik wypłaca świadczenie takiej osobie wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą lub pisemnym upoważnieniem pracownika.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia 32 pracowników. Jeden z nich jest na zwolnieniu lekarskim od 5 stycznia 2009 r. Pracownik odbiera wynagrodzenie w kasie firmy. Po wynagrodzenie i zasiłek chorobowy za styczeń i luty 2009 r. zgłosiła się matka pracownika przedstawiając pisemne upoważnienie do odbioru świadczeń. Od stycznia 2009 r. matka jest osobą, do rąk której pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie pracownika. Na tej podstawie pracodawca wypłacił świadczenia matce pracownika.

Bez pisemnego upoważnienia wynagrodzenie i zasiłek chorobowy płatnik może wypłacić tylko współmałżonkowi i tylko w przypadkach wskazanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Dotyczy to sytuacji, w której sąd w prawomocnym wyroku nakaże wypłatę wynagrodzenia za pracę lub inne należności przysługujące małżonkowi w całości lub w części do rąk drugiego małżonka. Sąd wydaje takie orzeczenie wówczas, gdy jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny, mimo takiego obowiązku. Dodatkowo płatnik ma obowiązek wypłacić należne pracownikowi świadczenia małżonkowi w sytuacji, kiedy w razie przemijającej przeszkody dotyczącej jednego z małżonków, np. choroba lub wyjazd, drugi małżonek może działać w sprawach zwykłego zarządu, np. pobierać bez pełnomocnictwa należności przysługujące drugiemu małżonkowi, kiedy nie ma sprzeciwu drugiego małżonka.

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »