| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.

Już od 2015 roku lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, które zastąpią papierowe zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny.

Dotychczasowa forma zwolnień

Nadal jednak możliwe będzie wystawianie również papierowych zwolnień. Lekarz zostanie do tego zobowiązany na żądanie ubezpieczonego lub w sytuacji kiedy pracodawca nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek. W takiej sytuacji lekarz będzie potwierdzał niezdolność do pracy, podpisując i oznaczając pieczątką papierowy wydruk zwolnienia lekarskiego. Jeśli nie będzie to możliwe, wystawiający zostanie zobowiązany do uzupełnienia wydrukowanego formularza e-zwolnienia. Mimo to takie papierowe zaświadczenie będzie musiało zostać przekazane do ZUS w formie elektronicznej. Lekarz będzie musiał dopełnić tego obowiązku w ciągu trzech dni od jego wystawienia.

Polecamy także: Zwolnienie lekarskie 2015

Cel zmian

Proponowana regulacja z całą pewnością ma na celu wyeliminowanie sytuacji, kiedy to pracownicy wykorzystują krótkoterminowe zwolnienia lekarskie nie tylko wtedy, gdy są rzeczywiście niezdolni do pracy. Mowa tu o zwolnieniach trwających nie dłużej niż 7 dni – tj. czas, w którym pracownik zobowiązany był przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie. W praktyce trudno jest skontrolować ubezpieczonego przebywającego np. na trzydniowym zwolnieniu lekarskim, jeśli dostarczy je de facto po upływie tych trzech dni, a przed upływem siedmiu dni.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż nowa regulacja przysporzy więcej pracy lekarzom, którzy będą obowiązani posiadać kwalifikowany certyfikat zaufanego profilu ePUAP lub inne technologie umożliwiające ich identyfikację. Ponadto lekarze obawiają się nadzorowania, i podważania decyzji leczącego, w tym zawieszania zwolnień.

www.ghmw.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK