| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Student nie zawsze zwolniony z opłacania składek

Student nie zawsze zwolniony z opłacania składek

Ukończenie 26 lat przez zleceniobiorcę będącego studentem bądź utrata przez niego statusu studenta sprawia, że po jego stronie powstaje obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Studenci, wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia, nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania pracy na tej podstawie. Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają oni jako członkowie rodziny osoby podlegającej temu ubezpieczeniu. Są wówczas zgłaszani do tego ubezpieczenia przez jednego z rodziców, który np. z tytułu pozostawania w stosunku pracy podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu. Student, któremu nie przysługuje status członka rodziny osoby ubezpieczonej i nie ma innego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązkowi tego ubezpieczenia podlega z tytułu bycia studentem, a do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza go uczelnia.

Student podlegający ubezpieczeniom społecznym

Student zatrudniony na podstawie umowy o pracę jest traktowany w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego tak jak każdy inny pracownik niebędący studentem, tj. od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie ma przy tym znaczenia ani wymiar czasu pracy, ani wysokość wynagrodzenia. Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne należne są także od wynagrodzenia otrzymanego przez studenta na podstawie umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której – zgodnie z Kodeksem cywilnym – stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło zawartej lub wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy.

Student podlega również obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Przykład

Spółka z o.o. od 1 kwietnia 2012 r. zawarła umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu z osobą, która jest studentem i ma 23 lata. Z tego tytułu osoba ta podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych jako pracownik. Powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 XX. Spółka dodatkowo od 1 maja 2012 r. podpisała z tym pracownikiem – studentem umowę-zlecenie. Przychód uzyskany z umowy-zlecenia powinien być zsumowany z przychodem ze stosunku pracy i od całości powinny być naliczone i opłacone należne składki. Nie ma natomiast potrzeby zgłaszania tej osoby do ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy-zlecenia.

Studentem nie jest osoba kształcąca się na studiach podyplomowych. Studia podyplomowe są bowiem inną niż studia wyższe i studia doktoranckie formą kształcenia. Są na nie przyjmowani kandydaci posiadający kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia, prowadzone na uczelni, w instytucie naukowym Polskiej Akademii Nauk, instytucie badawczym lub Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, kończące się uzyskaniem kwalifikacji podyplomowych. Słuchacz studiów podyplomowych nie jest więc studentem i w przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niego dobrowolne.

Nie jest także studentem uczestnik studiów doktoranckich, które są studiami trzeciego stopnia (po studiach licencjackich i magisterskich), a ich uczestnik jest doktorantem. W konsekwencji uczestnik tych studiów z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia podlega ubezpieczeniom w takim zakresie jak słuchacz studiów podyplomowych.

Podstawa prawna:

  • art. 6, ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 4, art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz.1585 ze zm.),
  • art. 2 ust. 1 pkt 5, pkt 9, pkt 11, pkt 18f, pkt 18g, art. 167 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU z 2012 r. poz. 572).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK