| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Student nie zawsze zwolniony z opłacania składek

Student nie zawsze zwolniony z opłacania składek

Ukończenie 26 lat przez zleceniobiorcę będącego studentem bądź utrata przez niego statusu studenta sprawia, że po jego stronie powstaje obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Studenci, wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia, nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania pracy na tej podstawie. Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają oni jako członkowie rodziny osoby podlegającej temu ubezpieczeniu. Są wówczas zgłaszani do tego ubezpieczenia przez jednego z rodziców, który np. z tytułu pozostawania w stosunku pracy podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu. Student, któremu nie przysługuje status członka rodziny osoby ubezpieczonej i nie ma innego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązkowi tego ubezpieczenia podlega z tytułu bycia studentem, a do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza go uczelnia.

Student podlegający ubezpieczeniom społecznym

Student zatrudniony na podstawie umowy o pracę jest traktowany w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego tak jak każdy inny pracownik niebędący studentem, tj. od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie ma przy tym znaczenia ani wymiar czasu pracy, ani wysokość wynagrodzenia. Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne należne są także od wynagrodzenia otrzymanego przez studenta na podstawie umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której – zgodnie z Kodeksem cywilnym – stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło zawartej lub wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy.

Student podlega również obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Przykład

Spółka z o.o. od 1 kwietnia 2012 r. zawarła umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu z osobą, która jest studentem i ma 23 lata. Z tego tytułu osoba ta podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych jako pracownik. Powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 XX. Spółka dodatkowo od 1 maja 2012 r. podpisała z tym pracownikiem – studentem umowę-zlecenie. Przychód uzyskany z umowy-zlecenia powinien być zsumowany z przychodem ze stosunku pracy i od całości powinny być naliczone i opłacone należne składki. Nie ma natomiast potrzeby zgłaszania tej osoby do ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy-zlecenia.

Studentem nie jest osoba kształcąca się na studiach podyplomowych. Studia podyplomowe są bowiem inną niż studia wyższe i studia doktoranckie formą kształcenia. Są na nie przyjmowani kandydaci posiadający kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia, prowadzone na uczelni, w instytucie naukowym Polskiej Akademii Nauk, instytucie badawczym lub Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, kończące się uzyskaniem kwalifikacji podyplomowych. Słuchacz studiów podyplomowych nie jest więc studentem i w przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niego dobrowolne.

Nie jest także studentem uczestnik studiów doktoranckich, które są studiami trzeciego stopnia (po studiach licencjackich i magisterskich), a ich uczestnik jest doktorantem. W konsekwencji uczestnik tych studiów z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia podlega ubezpieczeniom w takim zakresie jak słuchacz studiów podyplomowych.

Podstawa prawna:

  • art. 6, ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 4, art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz.1585 ze zm.),
  • art. 2 ust. 1 pkt 5, pkt 9, pkt 11, pkt 18f, pkt 18g, art. 167 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU z 2012 r. poz. 572).

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK