| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu

Czy podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu

Od maja 2005 roku pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Od czerwca 2006 r. jestem zaś zatrudniony na pół etatu za wynagrodzeniem w wysokości 850 zł miesięcznie. W kwietniu bieżącego roku zawarłem umowę zlecenia z inną firmą. Mam wykonać dla niej projekt techniczny. Czy w związku z umową zlecenia podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dodam, że zgodnie z ustaleniami projekt mam wykonać w swoim domu. 

RADA
Tak, będzie Pan podlegał temu ubezpieczeniu także z tytułu zawartej umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Potwierdza to analiza właściwej w tym zakresie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z aktu tego jednoznacznie wynika, że obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają między innymi osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, które są pracownikami w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a także osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z przepisami k.c., stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub osoby z nimi współpracujące.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, za „pracownika” uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, a także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z k.c., stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Jeżeli natomiast pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących - do celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.

Odrębną grupę podmiotów podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego stanowić też będą osoby pobierające emeryturę lub rentę, osoby w stanie spoczynku pobierające uposażenie lub uposażenie rodzinne oraz osoby pobierające uposażenie po zwolnieniu ze służby lub świadczenie pieniężne o takim samym charakterze.

W ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przesądza się też, co do zasady, że jeśli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Od regulacji tej istnieją wyjątki: w razie zbiegu tytułów, gdy składka opłacana jest z budżetu państwa, a także w sytuacji gdy osoby, których świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, prowadzą działalność pozarolniczą (ewentualnie współpracują z takimi osobami), i uzyskują z tego tytułu dodatkowe przychody w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Niechybnie żaden z tych wyjątków nie zachodzi w omawianym przypadku, co potwierdza tylko wniosek o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu zawartej w ostatnim czasie umowy zlecenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK