| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Kto powinien wystawić legitymację rodzinną dla członków rodziny ubezpieczonego

Kto powinien wystawić legitymację rodzinną dla członków rodziny ubezpieczonego

Zatrudniamy 10 osób, w tym również zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy jako firma, która zatrudnia pracowników, mamy obowiązek wystawiać legitymacje rodzinne i dokonywać w niej wpisów? Na podstawie jakich dokumentów wpisywać w legitymacji dzieci i małżonka?

Legitymacje ubezpieczeniowe dla członków rodziny pracownika mogą wystawiać oddziały ZUS lub pracodawcy, którzy w danym roku kalendarzowym wypłacają zasiłki z tytułu choroby i macierzyństwa (czyli płatnicy składek, którzy 30 listopada ubiegłego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych).

Państwo zatrudniają mniej niż 20 ubezpieczonych, dlatego osoby zgłoszone przez Państwa do ubezpieczenia zdrowotnego o wydanie legitymacji rodzinnej powinny zwrócić się do ZUS. W tym celu muszą wypełnić wniosek o wydanie legitymacji dla członków rodziny na druku ZUS E-22a (we wniosku należy wpisać dane pracownika, dane adresowe oraz dane pracodawcy i członków rodziny, którzy mają być wpisani do legitymacji). Składając wniosek o wydanie legitymacji osoba ubezpieczona powinna przedłożyć dowód osobisty i dostarczyć:

• skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci, gdy członkami rodziny są dzieci,

• skrócony odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego, gdy członkiem rodziny jest współmałżonek.

Prawo do świadczeń przysługuje członkom rodziny na podstawie wpisu w legitymacji ubezpieczeniowej do końca miesiąca, w którym legitymacja została zaktualizowana, oraz przez następne 30 dni. Kolejnych wpisów w legitymacji zakład pracy dokonuje na wniosek osoby ubezpieczonej.

Pracownik powinien mieć jedną legitymację ubezpieczeniową. Jeżeli wcześniej otrzymał legitymację w związku z poprzednim zatrudnieniem, to kolejny zakład pracy nie wystawia mu nowej.

Członek rodziny, który korzysta z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, musi liczyć się z koniecznością dostarczenia w danej placówce (przychodni, szpitalu) dodatkowych dokumentów, tj:

• osoby, które ukończyły 18 lat - dokument potwierdzający fakt kontynuowania nauki - ważna legitymacja szkolna lub studencka,

• osoby niepełnosprawne - orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Podstawa prawna:

• art. 49 ust. 1, art. 67 ust. 4, art. 240 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• art. 6 ustawy z 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (DzU z 1989 r. nr 25, poz. 137 ze zm. - utraciła moc 1 stycznia 1999 r.),

• rozporządzenie z 16 maja 1991 r. w sprawie wzorów i trybu wystawiania legitymacji ubezpieczeniowych (DzU nr 51, poz. 223 - utraciło moc 1 stycznia 1999 r.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »