| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Mieszkanie służbowe a składki ZUS

Mieszkanie służbowe a składki ZUS

Od wartości udostępnionego pracownikowi przez pracodawcę lokalu mieszkalnego należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Wartość pieniężna świadczenia

Żeby naliczyć składki, trzeba ustalić wartość pieniężną świadczenia. Gdy chodzi o mieszkanie służbowe, to najpierw decyduje to, czy w przepisach firmy została określona wysokość ekwiwalentu pieniężnego za to świadczenie. Gdy takich zapisów nie ma, wartość pieniężną świadczenia w postaci udostępnienia mieszkania służbowego ustala się odpowiednio do rodzaju lokalu.

Zwykle za wynajęte pracownikowi mieszkanie (lub jakikolwiek inny lokal) firma koszty odlicza z wynagrodzenia, a od innych łącznych przychodów nalicza składki na ubezpieczenia społeczne. Podstawą ich wymiaru jest nie tylko przychód pracownika w gotówce, ale też ten w naturze.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze polegających na udostępnieniu lokalu mieszkalnego ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku (§ 3 pkt 3 rozporządzenia składkowego):

  • dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego – w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,
  • dla lokali komunalnych – w wysokości czynszu wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę,
  • dla lokali własnościowych (z wyłączeniem lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego) oraz domów stanowiących własność prywatną – w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy,
  • dla lokali w hotelach – w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel.

W przypadku gdy pracodawca udostępnia lokal mieszkalny dwóm lub więcej pracownikom, w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne każdego z nich należy uwzględnić kwotę stanowiącą iloraz wartości pieniężnej ustalonej zgodnie z § 3 pkt 3 rozporządzenia składkowego oraz liczby pracowników.

Samodzielne wynajęcie lokalu mieszkalnego

Przepisu § 3 pkt 3 rozporządzenia składkowego nie stosuje się wówczas, gdy pracownik samodzielnie wynajmuje lokal mieszkalny, a pracodawca zwraca mu poniesione z tego tytułu koszty. W takim przypadku nie mamy bowiem do czynienia z udostępnieniem pracownikowi przez pracodawcę lokalu mieszkalnego. W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika powinna być więc uwzględniona cała kwota pieniężna, jaką pracownik otrzymał od pracodawcy jako zwrot kosztów wynajmu, bez względu na rodzaj wynajmowanego lokalu.

Przykład

Tomasz N. jest pracownikiem spółki komandytowej. Wynajmuje lokal mieszkalny w spółdzielni mieszkaniowej, za który miesięcznie płaci 1200 zł. Pracodawca co miesiąc wraz z wynagrodzeniem za pracę zwraca zainteresowanemu poniesione przez niego koszty wynajmu lokalu mieszkalnego. Kwota otrzymywana przez Tomasza N. od pracodawcy tytułem zwrotu kosztów wynajmu lokalu mieszkalnego (nie czynsz obowiązujący dla tego lokalu w spółdzielni mieszkaniowej) stanowi podstawę wymiaru składek zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1–2, art. 20 ust. 1 oraz art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1, 5 i 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 26 oraz § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK