| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy należy opłacać składki za absolwenta, który kontynuuje kształcenie

Czy należy opłacać składki za absolwenta, który kontynuuje kształcenie

W grudniu 2011 r. podpisaliśmy umowę zlecenia ze studentem V roku studiów. Zleceniobiorca obronił pracę magisterską 12 stycznia 2012 r. Oprócz tego od października 2011 r. nasz zleceniobiorca uczęszcza na 3-semestralne studia podyplomowe. Wynagrodzenie za wykonanie zlecenia w styczniu wypłacimy zleceniobiorcy ostatniego dnia miesiąca. Czy powinniśmy opłacić od niego składki ZUS? Jakim ubezpieczeniom podlega ta osoba do i po 12 stycznia br.?

Zleceniobiorcy, który nie ukończył 26. roku życia i jest studentem studiów pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich, nie należy zgłaszać do ubezpieczeń. Umowa zlecenia nie stanowi dla takiej osoby tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Państwa zleceniobiorca ukończył studia wyższe 12 stycznia 2012 r. i od następnego dnia nie posiada już statusu studenta. A zatem od 13 stycznia 2012 r. powinni go państwo zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń na ogólnych zasadach dotyczących wszystkich zleceniobiorców. Jako datę zarejestrowania w dokumencie ZUS ZUA należy wskazać 13 stycznia 2012 r. Termin na złożenie zgłoszenia do ZUS upływa 20 stycznia 2012 r.

Jeżeli w styczniu 2012 r. z tytułu umowy zlecenia zostanie wypłacone wynagrodzenie, wówczas płatnik ma obowiązek ustalić, jaka część wynagrodzenia jest należna za okres do 12 i od 13 stycznia br. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia tego zleceniobiorcy w styczniu 2012 r. stanowi przychód należny mu za wykonanie zlecenia w okresie od 13 do 31 stycznia 2012 r.

PRZYKŁAD

Firma podpisała umowę zlecenia na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2012 r. z 24-letnim studentem ostatniego roku studiów magisterskich. Obronę pracy magisterskiej student ma wyznaczoną na 5 marca 2012 r. Jest on równocześnie słuchaczem studiów podyplomowych, które ukończy w czerwcu br. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zostało określone kwotowo na sumę 1400 zł miesięcznie, najpóźniej ostatniego dnia miesiąca, po przedstawieniu rachunku przez zleceniobiorcę.

Płatnik powinien zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA, z datą zarejestrowania 6 marca 2012 r. (jeżeli obrona pracy magisterskiej nastąpi w zaplanowanym terminie), z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx.

Rozliczając składki pracodawca uznaje, że w przypadku tej umowy zlecenia za każdy dzień marca należna jest 1/31 wynagrodzenia wypłaconego zleceniobiorcy w tym miesiącu. W składanym za zleceniobiorcę raporcie imiennym ZUS RCA jako podstawę wymiaru składek należy wykazać:

  • na ubezpieczenia społeczne – kwotę 1174,19 zł (1400 zł : 31 dni x 26 dni podlegania ubezpieczeniom),
  • na ubezpieczenie zdrowotne – kwotę 1041,98 zł [(1174,19 zł – (1174,19 zł x 11,26%)] – kwota składek finansowana ze środków ubezpieczonego).

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 4, ust. 4, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 2 ust. 1 pkt 7–9 i pkt 11, art. 167 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.),
  • załączniki nr 1, 12 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »