| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak należy wyliczyć składkę na ubezpieczenie rentowe

Jak należy wyliczyć składkę na ubezpieczenie rentowe

Zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w naszym zakładzie pracy wynagrodzenie należne pracownikom za dany miesiąc płacimy z dołu do 5 dnia następnego miesiąca. W związku ze zmianą zasad naliczania składki rentowej od 1 lipca tego roku mamy wątpliwość, czy prawidłowo od wynagrodzenia wypłaconego w lipcu, a należnego za czerwiec, naliczyliśmy składki zgodnie z nowymi zasadami?

RADA
Od wynagrodzenia wypłaconego w lipcu br. prawidłowo odprowadzili Państwo składki na ubezpieczenia rentowe zgodnie z nowymi zasadami, które obowiązują od 1 lipca 2007 r. Z podstawy wymiaru należy potrącić składkę na ubezpieczenie rentowe łącznie w wysokości 10%.

UZASADNIENIE

Od 1 lipca 2007 r. zmianie uległy zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne. Od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r. część składki w wysokości 3,5% finansuje ubezpieczony - pracownik (składka została zmniejszona o 3 punkty procentowe w stosunku do stopy obowiązującej do końca czerwca), natomiast 6,5% (bez zmian) finansuje płatnik składek - pracodawca.

W przypadku pracowników podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany ze stosunku pracy, wypłacony lub postawiony do dyspozycji pracownika w danym miesiącu. Bez znaczenia jest, za jaki okres przychód ten jest należny.

Do podstawy wymiaru składek nie wlicza się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, zasiłków z ubezpieczenia społecznego (wypłacanych przez ZUS lub uprawnione zakłady pracy) oraz przychodów wymienionych w rozporządzeniu w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Od wynagrodzenia za czerwiec 2007 r., które zostało wypłacone w lipcu 2007 r., powinni Państwo obliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne (oprócz składki na ubezpieczenia rentowe również na ubezpieczenia emerytalne, chorobowe i wypadkowe) od każdego przychodu uzyskiwanego ze stosunku pracy stanowiącego podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia, uzyskanego w okresie od 1 do 31 lipca br., w terminie do 15 sierpnia. W tym samym terminie należy przekazać do ZUS dokumenty ZUS DRA i ZUS RCA z wykazanymi składkami poszczególnych pracowników.

WAŻNE!
Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie ma znaczenia okres, za jaki przysługuje wypłacony przychód.
Przy obliczaniu składki na ubezpieczenia rentowe należy zastosować stopę procentową w wysokości 10% od podstawy wymiaru, która obowiązuje w nowej wysokości od 1 lipca 2007 r.


Podstawa prawna:

  • art. 4 ustawy z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 115, poz 792),
  •  art. 16 ust. 1-1a, art. 18 ust. 1-2, art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • § 3 ust. 7 rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (DzU nr 165, poz. 1197 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK