| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak zwrócić się do ZUS o zwrot nadpłaconych składek

Jak zwrócić się do ZUS o zwrot nadpłaconych składek

Jeden z pracowników poinformował nas, że powinniśmy przestać opłacać za niego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bo w lutym pracował na zlecenie i osiągnął z tego tytułu dość wysoki przychód. Okazało się, że już w raporcie za październik br. powinniśmy naliczyć te składki od części wynagrodzenia. Czy ZUS zwróci nam te składki? Czy pracownik ma prawo do zwrotu, skoro nie poinformował w odpowiednim czasie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek?

We wniosku płatnik powinien wskazać całą kwotę nadpłaty – tj. zarówno składek opłaconych z własnych środków, jak i składek pobranych nienależnie z wynagrodzenia pracownika. Przy czym ZUS zwraca nadpłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pomniejszoną o niedopłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

ZUS zwraca nadpłacone składki w ciągu 30 dni od dnia wpływu wniosku o ich zwrot. Jeżeli nie zwróci ich w powyższym terminie, płatnik ma prawo do zwrotu z oprocentowaniem w wysokości równiej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych, należnych od dnia złożenia wniosku.

Płatnik ma obowiązek zwrócić ubezpieczonemu część składek pobranych nienależnie z jego przychodu niezależnie od tego, czy wystąpi o zwrot nadpłaty, czy zostanie ona zaliczona na bieżące zobowiązania płatnika. Oczywiście, pracownik ma prawo do zwrotu nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości pomniejszonej o kwotę niedopłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Pracownik ma prawo do zwrotu nienależnie pobranych z jego wynagrodzenia składek, nawet jeśli ponosi winę za zbyt późne poinformowanie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek. Pracownik ponosi odpowiedzialność tylko wówczas, gdy złoży pracodawcy nieprawidłowe oświadczenie dotyczące przekroczenia 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, na podstawie którego powstanie zadłużenie z tytułu składek (tj. gdy na podstawie jego oświadczenia nie zostaną opłacone należne składki, bo pracownik poda nieprawdziwą informację o tym, że jego przychód przekroczył roczną podstawę wymiaru).

Podstawa prawna

  • art. 19 ust. 1 i ust. 3, art. 24 ust. 6a, ust. 6b, ust. 6c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • § 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK