| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak zwrócić się do ZUS o zwrot nadpłaconych składek

Jak zwrócić się do ZUS o zwrot nadpłaconych składek

Jeden z pracowników poinformował nas, że powinniśmy przestać opłacać za niego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bo w lutym pracował na zlecenie i osiągnął z tego tytułu dość wysoki przychód. Okazało się, że już w raporcie za październik br. powinniśmy naliczyć te składki od części wynagrodzenia. Czy ZUS zwróci nam te składki? Czy pracownik ma prawo do zwrotu, skoro nie poinformował w odpowiednim czasie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek?

We wniosku płatnik powinien wskazać całą kwotę nadpłaty – tj. zarówno składek opłaconych z własnych środków, jak i składek pobranych nienależnie z wynagrodzenia pracownika. Przy czym ZUS zwraca nadpłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pomniejszoną o niedopłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

ZUS zwraca nadpłacone składki w ciągu 30 dni od dnia wpływu wniosku o ich zwrot. Jeżeli nie zwróci ich w powyższym terminie, płatnik ma prawo do zwrotu z oprocentowaniem w wysokości równiej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych, należnych od dnia złożenia wniosku.

Płatnik ma obowiązek zwrócić ubezpieczonemu część składek pobranych nienależnie z jego przychodu niezależnie od tego, czy wystąpi o zwrot nadpłaty, czy zostanie ona zaliczona na bieżące zobowiązania płatnika. Oczywiście, pracownik ma prawo do zwrotu nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości pomniejszonej o kwotę niedopłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Pracownik ma prawo do zwrotu nienależnie pobranych z jego wynagrodzenia składek, nawet jeśli ponosi winę za zbyt późne poinformowanie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek. Pracownik ponosi odpowiedzialność tylko wówczas, gdy złoży pracodawcy nieprawidłowe oświadczenie dotyczące przekroczenia 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, na podstawie którego powstanie zadłużenie z tytułu składek (tj. gdy na podstawie jego oświadczenia nie zostaną opłacone należne składki, bo pracownik poda nieprawdziwą informację o tym, że jego przychód przekroczył roczną podstawę wymiaru).

Podstawa prawna

  • art. 19 ust. 1 i ust. 3, art. 24 ust. 6a, ust. 6b, ust. 6c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • § 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »