| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS może przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 70.

Czy ZUS może przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 70.

Jeden z naszych pracowników od maja 2006 r. ma ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 1980–1989. Najwyższe pensje miał jednak w latach 1976–1979. Dotychczas te zarobki nie mogły zostać uwzględnione przy ustalaniu kapitału początkowego, gdyż wykraczały poza okres 1980–1998. Wiemy, że ostatnio zmieniły się zasady ustalania kapitału początkowego i przy wyborze wariantu 10 kolejnych lat można już wskazywać zarobki sprzed 1980 r. Czy na podstawie nowych regulacji pracownik będzie mógł wystąpić o przeliczenie kapitału początkowego?

Do 22 września br. 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych przez wnioskodawcę do ustalenia podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej musiało przypadać w okresie od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS z 28 lipca 2011 r., która obowiązuje od 23 września br., zmodyfikowała zasadę ustalania podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej uwzględnianej przy obliczaniu kapitału początkowego z 10 kolejnych lat kalendarzowych. Ustawa ta zniosła ograniczenie co do okresu, z którego osoba ubezpieczona może wskazać te 10 kolejnych lat. Przy ustalaniu tej podstawy ZUS może obecnie przyjąć również kolejne lata przypadające przed 1 stycznia 1980 r. Nowe regulacje mogą okazać się korzystne szczególnie dla osób, które miały wysokie zarobki w latach 70. lub wcześniejszych, a w ich przypadku nie jest możliwe lub nie jest korzystne obliczenie kapitału początkowego z uwzględnieniem wynagrodzeń z 20 dowolnie wybranych lat.

Przepisy umożliwiające ustalenie podstawy wymiaru kapitału początkowego z 10 kolejnych lat kalendarzowych, obejmujących również okres przypadający przed 1 stycznia 1980 r., mają zastosowanie nie tylko do wniosków o ustalenie tego kapitału złożonych po wejściu ich w życie. ZUS może zastosować nowe zasady również do osób, którym już ustalił kapitał początkowy, a nawet obliczył już emeryturę z zastosowaniem tego kapitału. W celu ponownego wyliczenia kapitału początkowego z uwzględnieniem nowych regulacji trzeba wystąpić z odpowiednim wnioskiem w tej sprawie. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie płatnika składek (ewentualnie legitymację ubezpieczeniową) potwierdzające wynagrodzenia uzyskane przed 1 stycznia 1980 r. Dokumentu tego nie należy dołączać wtedy, gdy został już wcześniej dostarczony do ZUS przy ubieganiu się o ustalenie kapitału początkowego.

WAŻNE!

Od 23 września 2011 r. kapitał początkowy może zostać obliczony z kolejnych lat przypadających przed 1 stycznia 1980 r. także dla osób, którym ZUS już ustalił kapitał początkowy albo na tej podstawie wyliczył emeryturę.

Jeśli Państwa pracownik nie wystąpi z wnioskiem o ponowne ustalenie kapitału początkowego z uwzględnieniem nowych regulacji, ZUS przeliczy z urzędu ten kapitał obliczając w przyszłości emeryturę, jeśli ponownie ustalona wysokość kapitału początkowego będzie dla niego korzystniejsza od jego dotychczasowej kwoty, a w aktach sprawy będzie znajdował się dokument pozwalający na przeliczenie kapitału.

Podstawa prawna:

  • art. 173–177 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 1–2 ustawy z 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 187, poz. 1112).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »