| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS może przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 70.

Czy ZUS może przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 70.

Jeden z naszych pracowników od maja 2006 r. ma ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 1980–1989. Najwyższe pensje miał jednak w latach 1976–1979. Dotychczas te zarobki nie mogły zostać uwzględnione przy ustalaniu kapitału początkowego, gdyż wykraczały poza okres 1980–1998. Wiemy, że ostatnio zmieniły się zasady ustalania kapitału początkowego i przy wyborze wariantu 10 kolejnych lat można już wskazywać zarobki sprzed 1980 r. Czy na podstawie nowych regulacji pracownik będzie mógł wystąpić o przeliczenie kapitału początkowego?

Do 22 września br. 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych przez wnioskodawcę do ustalenia podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej musiało przypadać w okresie od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS z 28 lipca 2011 r., która obowiązuje od 23 września br., zmodyfikowała zasadę ustalania podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej uwzględnianej przy obliczaniu kapitału początkowego z 10 kolejnych lat kalendarzowych. Ustawa ta zniosła ograniczenie co do okresu, z którego osoba ubezpieczona może wskazać te 10 kolejnych lat. Przy ustalaniu tej podstawy ZUS może obecnie przyjąć również kolejne lata przypadające przed 1 stycznia 1980 r. Nowe regulacje mogą okazać się korzystne szczególnie dla osób, które miały wysokie zarobki w latach 70. lub wcześniejszych, a w ich przypadku nie jest możliwe lub nie jest korzystne obliczenie kapitału początkowego z uwzględnieniem wynagrodzeń z 20 dowolnie wybranych lat.

Przepisy umożliwiające ustalenie podstawy wymiaru kapitału początkowego z 10 kolejnych lat kalendarzowych, obejmujących również okres przypadający przed 1 stycznia 1980 r., mają zastosowanie nie tylko do wniosków o ustalenie tego kapitału złożonych po wejściu ich w życie. ZUS może zastosować nowe zasady również do osób, którym już ustalił kapitał początkowy, a nawet obliczył już emeryturę z zastosowaniem tego kapitału. W celu ponownego wyliczenia kapitału początkowego z uwzględnieniem nowych regulacji trzeba wystąpić z odpowiednim wnioskiem w tej sprawie. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie płatnika składek (ewentualnie legitymację ubezpieczeniową) potwierdzające wynagrodzenia uzyskane przed 1 stycznia 1980 r. Dokumentu tego nie należy dołączać wtedy, gdy został już wcześniej dostarczony do ZUS przy ubieganiu się o ustalenie kapitału początkowego.

WAŻNE!

Od 23 września 2011 r. kapitał początkowy może zostać obliczony z kolejnych lat przypadających przed 1 stycznia 1980 r. także dla osób, którym ZUS już ustalił kapitał początkowy albo na tej podstawie wyliczył emeryturę.

Jeśli Państwa pracownik nie wystąpi z wnioskiem o ponowne ustalenie kapitału początkowego z uwzględnieniem nowych regulacji, ZUS przeliczy z urzędu ten kapitał obliczając w przyszłości emeryturę, jeśli ponownie ustalona wysokość kapitału początkowego będzie dla niego korzystniejsza od jego dotychczasowej kwoty, a w aktach sprawy będzie znajdował się dokument pozwalający na przeliczenie kapitału.

Podstawa prawna:

  • art. 173–177 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 1–2 ustawy z 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 187, poz. 1112).

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK