| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak przeliczyć staż emerytalny

Jak przeliczyć staż emerytalny

Osoba uprawniona do emerytury może ubiegać się o przeliczenie stażu emerytalnego, dostarczając do ZUS dokumentację potwierdzającą nowe okresy składkowe i nieskładkowe. Doliczenie tych okresów przebytych po przyznaniu świadczenia nie jest możliwe w przypadku emerytury ustalanej na nowych zasadach.

Jeśli świadczeniobiorca wnioskuje o doliczenie okresów sprzed przyznania emerytury, może wystąpić z odpowiednim wnioskiem w każdym czasie. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy aktualnie jest objęty ubezpieczeniami społecznymi, czy też nie pozostaje w ubezpieczeniu.

Dużo ostrzejsze wymogi obowiązują przy składaniu wniosku o doliczenie stażu przypadającego po przyznaniu emerytury. Wniosek taki może być złożony najwcześniej po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a więc nie wcześniej niż w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku danego roku. Jedynie wówczas, gdy ubezpieczenie ustało w trakcie kwartału, wniosek o doliczenie okresów składkowych lub nieskładkowych można zgłosić w każdym czasie po ustaniu tego ubezpieczenia.

Należy podkreślić, że ZUS ustala wysokość emerytury z uwzględnieniem doliczonych okresów od miesiąca zgłoszenia wniosku. Tak więc osoba, która ma takie okresy, powinna jak najszybciej wnioskować o ich doliczenie, uwzględniając oczywiście wspomniane wyżej ograniczenia co do czasu zgłoszenia wniosku.

Doliczanie okresów nieskładkowych

Przy ustalaniu wysokości emerytury obowiązuje zasada, zgodnie z którą okresy nieskładkowe podlegają uwzględnieniu w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Oznacza to, że w przypadku gdy ZUS uwzględnił przy obliczeniu kwoty świadczenia okresy nieskładkowe w maksymalnym wymiarze, nie może doliczyć kolejnych okresów nieskładkowych.

Może się zdarzyć, że ZUS nie uwzględnił wcześniej wszystkich okresów nieskładkowych, gdyż musiał je ograniczyć do 1/3 składkowych. Jeśli osoba uprawniona wnioskuje następnie o doliczenie nowych okresów składkowych, ZUS – uwzględniając te okresy – dolicza automatycznie określoną część nieuwzględnionych wcześniej okresów nieskładkowych. Dokonuje tego bez konieczności składania odrębnego wniosku i tylko w takim wymiarze, aby okresy nieskładkowe nie przekraczały po doliczeniu 1/3 udowodnionych okresów składkowych.

Podstawa prawna:

  • art. 53, art. 112, 113, art. 114 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK