| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak przeliczyć staż emerytalny

Jak przeliczyć staż emerytalny

Osoba uprawniona do emerytury może ubiegać się o przeliczenie stażu emerytalnego, dostarczając do ZUS dokumentację potwierdzającą nowe okresy składkowe i nieskładkowe. Doliczenie tych okresów przebytych po przyznaniu świadczenia nie jest możliwe w przypadku emerytury ustalanej na nowych zasadach.

Jeśli świadczeniobiorca wnioskuje o doliczenie okresów sprzed przyznania emerytury, może wystąpić z odpowiednim wnioskiem w każdym czasie. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy aktualnie jest objęty ubezpieczeniami społecznymi, czy też nie pozostaje w ubezpieczeniu.

Dużo ostrzejsze wymogi obowiązują przy składaniu wniosku o doliczenie stażu przypadającego po przyznaniu emerytury. Wniosek taki może być złożony najwcześniej po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a więc nie wcześniej niż w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku danego roku. Jedynie wówczas, gdy ubezpieczenie ustało w trakcie kwartału, wniosek o doliczenie okresów składkowych lub nieskładkowych można zgłosić w każdym czasie po ustaniu tego ubezpieczenia.

Należy podkreślić, że ZUS ustala wysokość emerytury z uwzględnieniem doliczonych okresów od miesiąca zgłoszenia wniosku. Tak więc osoba, która ma takie okresy, powinna jak najszybciej wnioskować o ich doliczenie, uwzględniając oczywiście wspomniane wyżej ograniczenia co do czasu zgłoszenia wniosku.

Doliczanie okresów nieskładkowych

Przy ustalaniu wysokości emerytury obowiązuje zasada, zgodnie z którą okresy nieskładkowe podlegają uwzględnieniu w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Oznacza to, że w przypadku gdy ZUS uwzględnił przy obliczeniu kwoty świadczenia okresy nieskładkowe w maksymalnym wymiarze, nie może doliczyć kolejnych okresów nieskładkowych.

Może się zdarzyć, że ZUS nie uwzględnił wcześniej wszystkich okresów nieskładkowych, gdyż musiał je ograniczyć do 1/3 składkowych. Jeśli osoba uprawniona wnioskuje następnie o doliczenie nowych okresów składkowych, ZUS – uwzględniając te okresy – dolicza automatycznie określoną część nieuwzględnionych wcześniej okresów nieskładkowych. Dokonuje tego bez konieczności składania odrębnego wniosku i tylko w takim wymiarze, aby okresy nieskładkowe nie przekraczały po doliczeniu 1/3 udowodnionych okresów składkowych.

Podstawa prawna:

  • art. 53, art. 112, 113, art. 114 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK