| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy pasierbica ma prawo do renty rodzinnej po śmierci macochy

Czy pasierbica ma prawo do renty rodzinnej po śmierci macochy

Nasza pracownica wyszła ponownie za mąż. Mąż ma dorosłą studiującą córkę, która z nimi mieszka i jest wychowywana przez ojca i macochę, która jej formalnie nie przysposobiła. Czy w razie śmierci pracownicy córka jej męża ma prawo do renty rodzinnej po macosze? Co będzie w sytuacji, gdy wcześniej ZUS przyzna jej prawo do renty po biologicznej matce?

Jeżeli pracownica i jej mąż mają także wspólne dzieci, to ZUS jedną rentę rodzinną przyzna wszystkim uprawnionym członkom rodziny (w tym również pasierbicy) i podzieli ją w równych częściach na każdego z nich.

WAŻNE!

Biologiczne dzieci pracownicy i jej męża mogą ubiegać się przed sądem o wyłączenie pasierbicy z kręgu osób uprawnionych do renty, jeżeli będą znajdować się w znacznie gorszej od niej sytuacji materialnej.

W tej sytuacji biologiczne dzieci pracownicy mogą odwołać się od decyzji ZUS do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W podobnej sprawie Sąd Najwyższy 22 lutego 1974 r. (III UZP 1/72) podjął uchwałę, w której wyjaśnił, że prawo pasierba do renty rodzinnej po pracowniku jest uzależnione, tak jak prawo dziecka własnego, od spełnienia ogólnych warunków określonych w ustawie, chyba że przyznanie tego świadczenia byłoby niezgodne z istotą i celem renty rodzinnej w systemie obowiązkowego zabezpieczenia społecznego. Zdaniem sądu, w wyjątkowej sytuacji, gdy renta rodzinna po ojczymie (macosze) nie spełnia wobec pasierba celu wynikającego z istoty tego świadczenia w systemie obowiązkowego zabezpieczenia społecznego (np. stanowiłoby dla niego nieuzasadnioną korzyść majątkową z jednoczesnym pokrzywdzeniem dzieci własnych zmarłego), mogą nie zachodzić w konkretnych okolicznościach podstawy do przyznania renty rodzinnej. Dotyczy to m.in. sytuacji podziału renty rodzinnej należnej dziecku własnemu pracownika na rzecz pasierba, którego sytuacja materialna jest znacznie korzystniejsza, np. oboje rodzice żyją i są zobowiązani do alimentacji wobec pasierba albo pasierb ma prawo do renty rodzinnej po swoich rodzicach.

W przypadku odmowy prawa do renty rodzinnej i odwołania od decyzji do sądu ewentualne wyłączenie pasierba lub pasierbicy z kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej jest uzależnione od oceny dokonanej przez sąd w konkretnej rozpatrywanej sprawie.

Podstawa prawna

  • art. 65–69, art. 74 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK