| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

W 1992 r. ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawa wymiaru świadczenia była ustalona z 3 kolejnych lat kalendarzowych (1987-1989). W maju 2008 r. ukończyłem 65 lat i ZUS z urzędu zamienił mi rentę na emeryturę. Do obliczenia emerytury z urzędu ZUS przyjął podstawę wymiaru renty. Po otrzymaniu decyzji z ZUS przedstawiłem zarobki z lat 1980-1990. Nigdzie nie mogę odnaleźć dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganych przeze mnie zarobków w latach 1971-1979. Na tej podstawie ZUS do ustalenia wysokości podstawy wymiaru emerytury przyjął zarobki z 20 lat kalendarzowych. Za część tych lat ZUS przyjął wynagrodzenie zerowe. Dlaczego ZUS nie ustalił podstawy wymiaru emerytury z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających przed przyznaniem renty, tj. z okresu 1980-1989? Do wniosku dołączyłem oświadczenie kolegi, który pracował ze mną w tym okresie na takim samym stanowisku pracy. Nie chcę, aby ZUS przyjął wynagrodzenie minimalne, bo uważam że zostanę skrzywdzony. W tym okresie zarabiałem znacznie więcej niż minimum.

Ponieważ przedłożył Pan w ZUS zarobki z lat 1980-1990, ZUS ustalając podstawę wymiaru z 10 kolejnych lat kalendarzowych mógł przyjąć wynagrodzenie tylko z lat 1988, 1989 i 1990, a sumę tych zarobków podzielił przez 10.

Jeżeli jednak podstawa wymiaru świadczenia została ustalona z 20 lat kalendarzowych, to do ustalenia jej wysokości przyjęto lata wybrane z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, kiedy to osiągał Pan najwyższe wynagrodzenie w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia. A więc w tym przypadku ZUS przyjmie wynagrodzenie z 11 udowodnionych przez Pana lat i sumę wynagrodzenia podzieli przez 20. Czy jest to korzystniejsze, zależy oczywiście od wysokości osiąganych zarobków i obowiązującego za te lata przeciętnego wynagrodzenia.

Natomiast ZUS nie może przyjąć zarobków na podstawie zeznań świadków. Zarobki zastępcze może przyjąć pracodawca wystawiający dokument dla osoby wnioskującej o świadczenie tylko w sytuacji, gdy wnioskodawca w danym okresie był zatrudniony za granicą.

Podstawa wymiaru, a tym samym wysokość świadczenia, została ustalona przez ZUS w najkorzystniejszy dla Pana sposób.

Jednak po 31 grudnia 2008 r. ZUS może podwyższyć przysługującą Panu emeryturę. Od 1 stycznia 2009 r. ZUS może na wniosek albo z urzędu - w niektórych przypadkach - uwzględnić w podstawie wymiaru minimalne wynagrodzenie pracowników. To oznacza, że osobom ubiegającym się o emeryturę lub rentę, a także o ustalenie kapitału początkowego, które z powodu braku dokumentacji płacowej nie mogą udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków, do ustalenia wysokości podstawy wymiaru ZUS będzie mógł przyjąć minimalne wynagrodzenie obowiązujące w latach, w których była wykonywana praca w ramach stosunku pracy, a nie jak to miało miejsce dotychczas - wynagrodzenie zerowe. Takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ podwyższy wysokość podstawy wymiaru, a tym samym wysokość świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury następuje wyłącznie na wniosek świadczeniobiorcy. Jeżeli złoży Pan wniosek nie później niż do 31 grudnia 2009 r., ewentualne wyrównanie z tego tytułu otrzyma Pan od 1 stycznia 2009 r.

Podstawa prawna

  • art. 15 ust. 1 i ust. 6; art. 16, art. 117 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
  • ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 192, poz. 1180).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK