| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

W 1992 r. ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawa wymiaru świadczenia była ustalona z 3 kolejnych lat kalendarzowych (1987-1989). W maju 2008 r. ukończyłem 65 lat i ZUS z urzędu zamienił mi rentę na emeryturę. Do obliczenia emerytury z urzędu ZUS przyjął podstawę wymiaru renty. Po otrzymaniu decyzji z ZUS przedstawiłem zarobki z lat 1980-1990. Nigdzie nie mogę odnaleźć dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganych przeze mnie zarobków w latach 1971-1979. Na tej podstawie ZUS do ustalenia wysokości podstawy wymiaru emerytury przyjął zarobki z 20 lat kalendarzowych. Za część tych lat ZUS przyjął wynagrodzenie zerowe. Dlaczego ZUS nie ustalił podstawy wymiaru emerytury z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających przed przyznaniem renty, tj. z okresu 1980-1989? Do wniosku dołączyłem oświadczenie kolegi, który pracował ze mną w tym okresie na takim samym stanowisku pracy. Nie chcę, aby ZUS przyjął wynagrodzenie minimalne, bo uważam że zostanę skrzywdzony. W tym okresie zarabiałem znacznie więcej niż minimum.

Ponieważ przedłożył Pan w ZUS zarobki z lat 1980-1990, ZUS ustalając podstawę wymiaru z 10 kolejnych lat kalendarzowych mógł przyjąć wynagrodzenie tylko z lat 1988, 1989 i 1990, a sumę tych zarobków podzielił przez 10.

Jeżeli jednak podstawa wymiaru świadczenia została ustalona z 20 lat kalendarzowych, to do ustalenia jej wysokości przyjęto lata wybrane z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, kiedy to osiągał Pan najwyższe wynagrodzenie w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia. A więc w tym przypadku ZUS przyjmie wynagrodzenie z 11 udowodnionych przez Pana lat i sumę wynagrodzenia podzieli przez 20. Czy jest to korzystniejsze, zależy oczywiście od wysokości osiąganych zarobków i obowiązującego za te lata przeciętnego wynagrodzenia.

Natomiast ZUS nie może przyjąć zarobków na podstawie zeznań świadków. Zarobki zastępcze może przyjąć pracodawca wystawiający dokument dla osoby wnioskującej o świadczenie tylko w sytuacji, gdy wnioskodawca w danym okresie był zatrudniony za granicą.

Podstawa wymiaru, a tym samym wysokość świadczenia, została ustalona przez ZUS w najkorzystniejszy dla Pana sposób.

Jednak po 31 grudnia 2008 r. ZUS może podwyższyć przysługującą Panu emeryturę. Od 1 stycznia 2009 r. ZUS może na wniosek albo z urzędu - w niektórych przypadkach - uwzględnić w podstawie wymiaru minimalne wynagrodzenie pracowników. To oznacza, że osobom ubiegającym się o emeryturę lub rentę, a także o ustalenie kapitału początkowego, które z powodu braku dokumentacji płacowej nie mogą udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków, do ustalenia wysokości podstawy wymiaru ZUS będzie mógł przyjąć minimalne wynagrodzenie obowiązujące w latach, w których była wykonywana praca w ramach stosunku pracy, a nie jak to miało miejsce dotychczas - wynagrodzenie zerowe. Takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ podwyższy wysokość podstawy wymiaru, a tym samym wysokość świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury następuje wyłącznie na wniosek świadczeniobiorcy. Jeżeli złoży Pan wniosek nie później niż do 31 grudnia 2009 r., ewentualne wyrównanie z tego tytułu otrzyma Pan od 1 stycznia 2009 r.

Podstawa prawna

  • art. 15 ust. 1 i ust. 6; art. 16, art. 117 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
  • ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 192, poz. 1180).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »