| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Ochrona przedemerytalna

Ochrona przedemerytalna

W jakiej sytuacji pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi ze względu na wiek ochronny?

Nasz pracownik w 2012 r. w miesiącu październiku ukończył 63 lata, jest więc w wieku ochronnym. Do kiedy będzie go obowiązywała ochrona stosunku pracy określona w art. 39 Kodeksu pracy?

1 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o emeryturach i rentach z FUS, które między innymi wydłużyły powszechny wiek emerytalny. Zmiana przepisów emerytalnych nie zmieniła brzmienia art. 39 kodeksu pracy. Treść tego przepisu będzie od 1 stycznia 2013 r. taka sama, co nie oznacza, że pracownicy będą chronieni przed wypowiedzeniem tak jak dziś. Po nowelizacji przepisów ochrona będzie wydłużona od 1 stycznia 2013 r. do 30 kwietnia 2018 r. w stosunku do kobiet urodzonych w latach 1953-1956 oraz mężczyzn urodzonych pomiędzy 1948-1951 r.. Wynika to z art. 18 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637). Przepis ten gwarantuje wymienionym grupom pracowników pewność zatrudnienia aż do osiągnięcia nowego, wydłużonego wieku emerytalnego ,dlatego 4-letnia ochrona określona w 39 Kodeksie pracy w przejściowym okresie może zostać wydłużona maksymalnie o 16 miesięcy - kobiety urodzone w grudniu 1956 r. i mężczyźni urodzeni w grudniu 1951 r.

Należy jednak pamiętać, że wydłużoną ochroną przed wypowiedzeniem umowy o pracę będą objęci ci pracownicy, którzy z tej ochrony korzystali w dniu wejścia w życie reformy emerytalnej, czyli w dniu 1 stycznia 2013 r.

Pracownik w przedstawionym stanie faktycznym, gdyby nie wydłużenie wieku emerytalnego przeszedłby na emeryturę w październiku 2014 r. po ukończeniu 65 lat. Od października 2010r. jego stosunek pracy podlega ochronie określonej w art. 39 Kp. Gdyby nie było przepisu przejściowego (art. 18 noweli emerytalnej), wydłużającego ochronę przedemerytalną, to 4-letni okres ochronny minąłby w październiku 2014 roku. Po nowelizacji przepisów wiek emerytalny wymienionego pracownika wynosi 65 lat i 8 miesięcy. Dlatego też ochrona stosunku pracy przed wypowiedzeniem zostanie wydłużona o 8 miesięcy czyli do czerwca 2015 r.

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę. /Fot. Fotolia
Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »