| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Ustawa antykryzysowa – poradnik dla pracodawców

Ustawa antykryzysowa – poradnik dla pracodawców

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej w okresie kryzysu od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. będzie obowiązywać ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU z 2009 r. nr 125, poz. 1035), zwana dalej ustawą antykryzysową.

Sytuacja prawna po 31 grudnia 2011 r.

Do umów o pracę na czas określony trwających w dniu 1 stycznia 2012 r. stosuje się art. 251 k.p. limitujący liczbę kolejnych umów na czas określony zawieranych między stronami (art. 34 ust. 2 ustawy antykryzysowej).

Przykład

Pracodawca zatrudnia pracownika od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. na okres próbny, a następnie – na podstawie trzech kolejnych umów na czas określony:

– od 1 marca do 30 września 2010 r. (7 miesięcy),

– od 1 października 2010 r. do 30 kwietnia 2011 r. (7 miesięcy),

– od 1 maja 2011 r. do 28 lutego 2012 r. (10 miesięcy).

Ostatnia umowa na czas określony (zawarta 1 maja 2011 r.), która trwa w dniu 1 stycznia 2012 r., jest jednocześnie pierwszą umową na czas określony wliczaną do limitu liczby umów na czas określony. Oznacza to, że pracodawca będzie mógł zawrzeć jeszcze tylko jedną umowę na czas określony. Potem strony będą musiały zawrzeć umowę na czas nieokreślony.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego

W okresie od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. przedsiębiorcy mogą wydłużyć maksymalnie do 12 miesięcy okres rozliczeniowy przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia pracowników (art. 9 ustawy antykryzysowej). Wydłużenie okresu rozliczeniowego może nastąpić, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technologicznymi albo dotyczącymi organizacji czasu pracy. Katalog sytuacji, w których przedsiębiorcy mogą wydłużyć okres rozliczeniowy, jest zatem bardzo szeroki.

WAŻNE!

Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy możliwe jest w każdym systemie czasu pracy (w podstawowym, równoważnym, zadaniowym, przerywanym oraz weekendowo-świątecznym i w systemie skróconego tygodnia pracy). Mogą go zastosować jednak wyłącznie przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a zatem prowadzący działalność gospodarczą. Należy pamiętać, aby wydłużony okres rozliczeniowy kończył się nie później niż 31 grudnia 2011 r., gdyż do tego dnia obowiązują przepisy ustawy antykryzysowej.

Przykład

Przedsiębiorca ma zamiar wydłużyć okres rozliczeniowy w równoważnym systemie czasu pracy do 10 miesięcy, począwszy od 1 stycznia 2010 r. Takie wydłużenie okresu rozliczeniowego nie będzie prawidłowe. Pierwszy okres rozliczeniowy będzie przypadał od 1 stycznia 2010 r. do 30 października 2010, drugi – od 1 listopada 2010 r. do 31 sierpnia 2011 r., trzeci od 1 września 2011 r. do 30 czerwca 2012 r. Ustawa antykryzysowa daje tymczasem możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego wyłącznie do 31 grudnia 2011 r., a zatem trzeci okres rozliczeniowy musi zakończyć się 31 grudnia 2011 r.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego na podstawie ustawy antykryzysowej umożliwia planowanie różnej liczby godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach (art. 9 ust. 2 ustawy antykryzysowej). Okresy dłuższej pracy równoważy się okresami krótszej pracy lub okresami niewykonywania pracy w ramach obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należy pamiętać, że pracownik nadal wykonuje pracę w ramach systemu czasu pracy, którym jest objęty. Oznacza to, że pracownikowi zatrudnionemu w podstawowym systemie czasu pracy w wydłużonym okresie rozliczeniowym pracodawca może różnicować liczbę godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach, ale nie w dniach. Nadal dobowa norma czasu pracy dla pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 8 godzin. Nie może być zatem wydłużona. Możliwość różnicowania liczby godzin pracy do przepracowania w poszczególnych dobach okresu rozliczeniowego istnieje natomiast w przypadku pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy.

Przykład

Pracodawca wydłużył okres rozliczeniowy pracowników zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy do 6 miesięcy. Wydłużony okres rozliczeniowy rozpoczyna się 1 stycznia 2010 r. Oznacza to, że w ramach tego wydłużonego okresu rozliczeniowego pracodawca może zaplanować pracownikom pracującym od poniedziałku do piątku pracę np. przez 4 soboty w styczniu 2010 r. i automatycznie mniejszą liczbę pracy o 4 dni w czerwcu 2010 r. Pracodawca nie może natomiast zaplanować wydłużenia godzin pracy w dniach od poniedziałku do piątku w styczniu, aby automatycznie zaplanować mniej godzin pracy w poszczególnych dobach w czerwcu. Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu, w którym nie można planować czasu pracy dłużej niż przez 8 godzin na dobę.

W wydłużonym okresie rozliczeniowym czas pracy pracowników nie musi być planowany przez pracodawcę na cały okres rozliczeniowy. Harmonogram czasu pracy określający indywidualny rozkład czasu pracy pracownika może być sporządzany na krótszy okres, obejmujący co najmniej 2 miesiące (art. 9 ust. 4 pkt 2 ustawy antykryzysowej).

WAŻNE!

Zastosowanie przedłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK