| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Pracodawca zobowiązany jest w stosunku do pracownika nie tylko do wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jest on również płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego. Musi więc dokonywać rozliczenia wynagrodzenia pod kątem podatkowym oraz odprowadzać comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Deklaracje przy rozliczaniu podatku od wynagrodzeń

Od 1 stycznia 2007 r. nie istnieje już obowiązek składania przez płatników deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (deklaracje PIT-4 i PIT-8A, obecnie nieobowiązujące). Zamiast tego płatnicy mają obowiązek sporządzenia i przekazania urzędom skarbowym deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (obowiązujące deklaracje: PIT-4R i PIT-8AR).

Istotne jest pozostawienie bez zmian obowiązku wpłacania podatku do urzędu skarbowego w trakcie roku podatkowego. Płatnicy nadal mają obowiązek do 20. dnia każdego miesiąca wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim miesiącu. Na przykład od wynagrodzeń wypłaconych lub pozostawionych do dyspozycji pracownika w styczniu płatnik ma obowiązek wpłaty podatku do właściwego urzędu skarbowego do 20 lutego.

Deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR

Deklaracja PIT-4R ma więc charakter deklaracji zbiorczej, w której rozliczane są zaliczki odprowadzone w ciągu roku z tytułu etatu, jak również z innych tytułów niż stosunek pracy, np. za działalność wykonywaną osobiście (wymienione wyżej).

Deklarację PIT-4R zobowiązane są złożyć:

  • zakłady pracy,
  • osoby prowadzące gospodarstwa domowe zatrudniające osoby do pomocy (umowa aktywizacyjna),
  • podmioty wypłacające wynagrodzenia za działalność wykonywaną osobiście (w szczególności z umów-zleceń i umów o dzieło),
  • podmioty wypłacające należności z tytułu praw majątkowych (w tym praw autorskich),
  • komornicy sądowi lub podmioty niebędące następcą prawnym zakładu pracy, przejmujące jego zobowiązania wynikające ze stosunku służbowego, stosunku pracy itd.,
  • inni płatnicy, w tym organy rentowe, np. wypłacający emerytury, renty.

Deklarację płatnicy muszą przesłać w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, w którym pobrano zaliczki.

Jeżeli płatnicy zakończą działalność przed końcem stycznia roku następnego, mają obowiązek przesłać PIT-4R najpóźniej do dnia zaprzestania jej wykonywania.

Deklarację PIT-8AR zobowiązani są złożyć płatnicy, którzy w ciągu roku pobrali zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych. Dotyczy to osób, od których dochodów pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy. Rodzaje dochodów opodatkowanych ryczałtowo zostały wymienione w art. 30 ust. 1 ustawy podatkowej.

Należy wspomnieć, że od 1 stycznia 2009 r. ustawodawca wrócił do opodatkowania części przychodów z działalności wykonywanej osobiście podatkiem zryczałtowanym, który wynosi 18% przychodu. Warunek opodatkowania zryczałtowanym podatkiem jest taki, że miesięczne przychody danego podatnika z podlegających tej formie opodatkowania tytułów nie mogą u danego płatnika przekroczyć 200 zł, a osoba otrzymująca wynagrodzenie nie może być pracownikiem płatnika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK