| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych odmiennie niż Kodeks pracy reguluje kwestie wymiaru urlopu. Nie ma tutaj żadnego znaczenia staż pracy ani wykształcenie, każdy pracownik tymczasowy nabywa urlop w zależności tylko od okresu przepracowanego w ramach pracy tymczasowej. Rok pracy daje tutaj 24 dni urlopu, niezależnie od tego, czy jest to pierwsza praca danej osoby, czy też ma ona już spory bagaż doświadczenia zawodowego.

Zatrudnienie w ramach pracy tymczasowej będzie wliczane jednak do urlopowego stażu pracy danej osoby. Przy późniejszym „zwykłym” zatrudnieniu (nie w ramach pracy tymczasowej) brane będzie pod uwagę przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Urlop będzie przysługiwać dopiero po upływie miesiąca pozostawania w dyspozycji pracodawcy (pracodawców) użytkowników. W razie krótszego okresu wykonywania pracy tymczasowej urlop nie przysługuje, ale okresy takiej pracy podlegają kumulacji (oczywiście dotyczy to tylko zatrudnienia przez jedną agencję pracy tymczasowej).

Agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik mogą uzgodnić wykorzystanie przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, w całości lub w części, w okresie wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tego pracodawcy użytkownika, ustalając zarazem tryb udzielenia tego urlopu.

Jeżeli okres wykonywania pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika obejmuje 6 miesięcy lub okres dłuższy, pracodawca użytkownik jest obowiązany umożliwić pracownikowi tymczasowemu wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego, udzielając, w terminie uzgodnionym z tym pracownikiem, czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu temu pracownikowi urlopowi wypoczynkowemu.

Podsumowanie

Wady i zalety korzystania z pracowników tymczasowych

@RY1@i26/2008/015/i26.2008.015.000.0004.006.jpg@RY2@

@RY1@i26/2008/015/i26.2008.015.000.0004.007.jpg@RY2@

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK