| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Czy w święto można zatrudnić wolontariuszy

Czy w święto można zatrudnić wolontariuszy

Prowadzimy sklep, w którym zatrudniamy 3 pracowników. Wiemy, że w święta pracownicy nie mogą pracować w placówkach handlowych. Czy w związku z tym do pracy w święto przypadające w sobotę możemy przyjąć wolontariuszy?

Do pracy w sklepie w święto nie mogą Państwo zatrudnić wolontariuszy. Wolontariusze nie mogą w ogóle pracować w placówkach handlowych na rzecz przedsiębiorców.

UZASADNIENIE

W placówkach handlowych praca jest dopuszczalna jedynie w niedziele. Święta zaś dla pracowników zatrudnionych w tych placówkach muszą być dniami wolnymi od pracy (art. 1519a § 1 Kodeksu pracy). Przepisy nie przewidują w tym zakresie żadnych odstępstw. Nie ma zatem prawnej możliwości, aby osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę polecić pracę w tym dniu.

Nie mogą Państwo również zatrudnić w dniu świątecznym wolontariuszy. Wolontariusze mogą bowiem pracować jedynie na rzecz:

  • organizacji pozarządowych w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego,
  • osób prawnych i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
  • stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego,
  • organów administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
  • jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanych przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej,
  • organizacji międzynarodowych, jeżeli postanowienia umów międzynarodowych nie stanowią inaczej.

Zgodnie z powyższym, nie można w ogóle zatrudnić wolontariuszy do pracy w placówkach handlowych na rzecz przedsiębiorców.

WAŻNE!

Wolontariuszy nie można zatrudniać do pracy w sklepie w święto.

Możliwe jest jednak, aby Państwo, jako właściciele sklepu, w święto pracowali w nim sami lub zlecili pracę innym osobom na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia. Jednak na podstawie takiej umowy nie mogą pracować pracownicy zatrudnieni do pracy w Państwa sklepie. Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę nie mogą bowiem wykonywać tych samych czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej. Takie działanie stanowiłoby obejście przepisów z zakresu czasu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 1519-10 Kodeksu pracy,
  • art. 3 ust. 3, art. 42 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU nr 96, poz. 873 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK