| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jak przychód z umowy cywilnoprawnej wpływa na wysokość świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi

Jak przychód z umowy cywilnoprawnej wpływa na wysokość świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi

Zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy zlecenia skutkuje koniecznością wypłaty wyższego świadczenia chorobowego. Mimo że pracownik ma prawo do zasiłku ze stosunku pracy, to ustalając podstawę wymiaru świadczenia przysługującego takiej osobie należy uwzględnić również przychód z umowy cywilnoprawnej.

Zatrudniamy na umowę o pracę osobę, z którą mieliśmy jednocześnie podpisaną umowę zlecenia do końca grudnia 2012 r. Przez 4 dni grudnia pracownica pobierała zasiłek opiekuńczy na chorego 3-letniego syna. Czy w podstawie wymiaru zasiłku powinniśmy uwzględnić również wynagrodzenia ze zlecenia? Czy powinniśmy naliczyć zasiłek opiekuńczy odrębnie z zatrudnienia na umowę o pracę i z tytułu zawartej umowy cywilnoprawnej?

Państwa pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego wyłącznie z tytułu umowy o pracę. Ponieważ uzyskanie prawa do zasiłku opiekuńczego nastąpiło w okresie trwania umowy zlecenia, w podstawie wymiaru zasiłku oprócz wynagrodzenia z umowy o pracę wypłaconego za okres od grudnia 2011 r. do listopada 2012 r. należy uwzględnić wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej do końca grudnia 2012 r.

Za pracownika, w rozumieniu art. 8 ust. 1 i 2a ustawy systemowej, uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, a także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Podpisanie dodatkowej umowy zlecenia nie wymaga odrębnego zgłoszenia w ZUS. Od przychodów z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą należy opłacać obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) na takich samych zasadach jak od przychodów osiąganych na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji w imiennych miesięcznych raportach ZUS RCA za pracownika wystarczy wykazywać zsumowaną podstawę wymiaru wszystkich składek, a więc naliczyć je zarówno od wynagrodzenia z etatu, jak i ze zlecenia.

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej). Wynagrodzenie pracownika to przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe (łącznie 13,71%), finansowanych ze środków pracownika.

Do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przyjmuje się również wynagrodzenie uzyskane na podstawie umowy zlecenia, jeżeli umowa taka została zawarta z pracodawcą, z którym zleceniobiorca pozostaje w stosunku pracy. Jeżeli zatem pracodawca zawarł z własnym pracownikiem dodatkowo umowę zlecenia, ustalając podstawę wymiaru zasiłku, wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia należy zsumować z wynagrodzeniem uzyskiwanym ze stosunku pracy. Przy tym wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

reklama

Autor:

Źródło:

Sposób na płace
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kurczab-Ligienza

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »