| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa - zlecenie zamiast umowy o pracę

Umowa - zlecenie zamiast umowy o pracę

Zawarcie umowy o pracę zobowiązuje pracownika do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Strony mogą także zawrzeć dodatkową umowę, np. zlecenia, pod warunkiem że umowa-zlecenie nie spełnia warunków umowy o pracę.

Elementy konieczne umowy o pracę zostały wskazane w art. 29 k.p., zgodnie z którym umowa o pracę musi określać strony umowy, jej rodzaj, datę zawarcia oraz warunki pracy i płacy.

Umowa o pracę w szczególności powinna zawierać:

  • rodzaj pracy,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
  • wymiar czasu pracy,
  • termin rozpoczęcia pracy.

Dodatkowo pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, m.in. o:

  • obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  • częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  • wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
  • obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę (art. 29 § 3 k.p.).

W dużym uproszeniu można wskazać, że przepisy te określają warunki, jakie powinna spełniać umowa o pracę oraz wynikający z niej stosunek pracy.

Umowa o dzieło

Przepisy regulujące zasady zawierania umów o dzieło zostały zawarte w art. 627–646 Kodeksu cywilnego. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 k.c.). Zobowiązanie do wykonania oznaczonego dzieła (materialnego – np. uszycie garnituru lub niematerialnego – np. namalowanie obrazu) po stronie wykonawcy i zapłaty wynagrodzenia, po stronie zamawiającego stanowią elementy konieczne umowy o dzieło. Umowa o dzieło jest tzw. umową rezultatu, co oznacza, że w wyniku działania przyjmujący zamówienie powinien wykonać określoną rzecz – dzieło.

Przy umowie o dzieło nie jest istotne miejsce i czas wykonywania dzieła, przyjmujący zamówienie nie działa pod kierownictwem zamawiającego, co do zasady nie musi też wykonać dzieła osobiście.

Umowa-zlecenie

Przepisy dotyczące umowy-zlecenia zostały zawarte w art. 734–751 k.c. Przez umowę-zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (art. 734 § 1 k.c.). Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie (art. 735 § 1 k.c.). Dla określenia, czy zawarta umowa spełnia warunki umowy-zlecenia, niezbędne jest przede wszystkim zobowiązanie się przyjmującego zlecenie do wykonania określonej czynności. Co do wynagrodzenia tylko wyraźne postanowienie umowne lub okoliczności muszą wskazywać, że przyjmujący zlecenie działa bez wynagrodzenia, w przeciwnym razie przyjmującemu zlecenie wynagrodzenie się należy. Umowa-zlecenie należy do grupy tzw. umów należytej staranności, co oznacza,  że przez jej zawarcie strony nie umawiają się, że przyjmujący zlecenie otrzyma wynagrodzenie w razie osiągnięcia określonego efektu, a jedynie, że przyjmujący zlecenie dołoży należytej staranności, aby określony efekt osiągnąć.

Zasadą wynikającą z art. 738 § 1 k.c. jest, że przyjmujący zlecenie powinien świadczyć usługi w ramach umowy osobiście. Podobnie jak przy umowie o dzieło w przypadku umowy-zlecenia przyjmujący zlecenie nie wykonuje czynności pod kierownictwem zamawiającego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK