| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Koszty i kwota wolna od podatku przy umowie zlecenia wykonywanej jednocześnie z umową o pracę u innego pracodawcy

Koszty i kwota wolna od podatku przy umowie zlecenia wykonywanej jednocześnie z umową o pracę u innego pracodawcy

Nasza firma zamierza zatrudnić na podstawie umów zlecenia kilka osób, które jednocześnie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w innych firmach. Jak stosować koszty uzyskania przychodów i kwotę zmniejszającą podatek wobec tak zatrudnionych osób?

Kwota zmniejszająca podatek

Umowa zlecenia i umowa o pracę

Inaczej niż w przypadku należności wypłacanych z tytułu umowy o pracę, płatnik potrącający zaliczkę na podatek od należności z tytułu umowy zlecenia nie ma możliwości obniżenia jej o kwotę zmniejszającą podatek (w 2009 r. – 46,33 zł miesięcznie). Jeżeli zleceniobiorca jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę przez inną firmę, wówczas na niej jako płatniku z tytułu umowy o pracę ciąży obowiązek zmniejszenia zaliczki na podatek o kwotę zmniejszającą podatek (ale tylko w przypadku, gdy pracownik przed wypłatą pierwszego wynagrodzenia złoży pracodawcy oświadczenie PIT-2). Podatnik (zleceniobiorca) nie ma w takiej sytuacji możliwości wyboru, od której zaliczki na podatek (od należności z tytułu umowy o pracę czy umowy zlecenia) zostanie potrącona kwota zmniejszająca podatek.

Natomiast kwota wolna od podatku (w 2009 r. – 3091 zł) zostanie uwzględniona w całości w zeznaniu rocznym, w którym również zostaną połączone dochody z tytułu zatrudnienia z dochodami uzyskanymi z tytułu umowy zlecenia z wyłączeniem umowy zlecenia o wartości nieprzekraczającej 200 zł brutto.

Wyłącznie umowa zlecenia

Nawet w przypadku, gdy zleceniobiorca nie jest jednocześnie nigdzie zatrudniony, płatnik wypłacający należności z tytułu umowy zlecenia nie ma możliwości potrącenia kwoty zmniejszającej podatek. Takiej możliwości nie przewidują przepisy określające sposób ustalania zaliczki na podatek od umowy zlecenia (art. 41 ust. 1 ustawy o pdof). Nie oznacza to, że należności otrzymane z tytułu umowy zlecenia podlegają opodatkowaniu od każdej wartości, tj. że nie odejmuje się od nich kwoty wolnej od podatku. Stanie się tak, ale dopiero w zeznaniu rocznym złożonym przez zleceniobiorcę.

Mała umowa zlecenia

Należy pamiętać, że nie obniża się o kwotę zmniejszającą podatek podatku zryczałtowanego pobieranego od umowy zlecenia opiewającej na wartość równą lub niższą od 200 zł miesięcznie. Jeżeli podatnik (zleceniobiorca) otrzymywał należności z tytułu umowy zlecenia opodatkowane podatkiem zryczałtowanym, nie ma również możliwości uwzględniania kwoty wolnej od podatku, oczywiście wyłącznie w zakresie tych należności. Pobrany podatek zryczałtowany jest podatkiem ostatecznym i nie podlega uwzględnieniu w zeznaniu rocznym. Kwota wolna od podatku podlega uwzględnieniu wyłącznie w ramach dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.

PRZYKŁAD

Jan C. w 2009 r. co miesiąc wykonywał umowę zlecenia o wartości 170 zł brutto. Płatnik (zleceniodawca) potrącał 18% podatku zryczałtowanego. Suma otrzymanych należności wynosi 2040 zł i mieści się w kwocie wolnej od podatku za 2009 r. – 3091 zł. Mimo to Jan C. nie może złożyć zeznania rocznego uwzględniając kwotę wolną od podatku w zakresie tych należności. Pobrany podatek zryczałtowany nie podlega już przeliczeniu ani zwrotowi.

Podstawa prawna

  • art. 22 ust. 9, ust. 10, art. 30 ust. 1 pkt 5a, ust. 3, art. 41 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze. zm.).

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »