| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Wynagrodzenie młodocianych od września do listopada 2014 r.

Wynagrodzenie młodocianych od września do listopada 2014 r.

Wynagrodzenie pracowników młodocianych od 1 września do 30 listopada 2014 r. jest niższe. Pracownik w I roku nauki otrzyma 6,21 zł mniej, w II roku nauki będzie miał o 7,77 zł mniej, a w III roku nauki jego wynagrodzenie zostanie pomniejszone aż o 9, 32 zł.

Dla porównania w poprzednim kwartale (od 1 czerwca do 31 sierpnia 2014 r.) minimalne stawki wynagrodzenia młodocianych przedstawiały się następująco:

  1.   w pierwszym roku nauki młodocianego będzie przysługiwało mu wynagrodzenie nie niższe niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, czyli 155,81 zł;
  2.   w drugim roku nauki młodocianego będzie przysługiwało mu wynagrodzenie nie niższe niż 5% miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, czyli 194,77 zł;
  3.   w trzecim roku nauki młodocianego będzie przysługiwało mu wynagrodzenie nie niższe niż 6 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, czyli 233,72 zł.

Wszyscy powinni mieć na uwadze to, że wynagrodzenie młodocianego nie jest świadczeniem odpowiadającym pracy wykonanej. Celem tego rodzaju zatrudnienia nie jest bowiem uzyskanie pieniędzy adekwatnych do wykonanej pracę, lecz zdobycie przez młodocianego umiejętności wykonywania zawodu. Uznaje się, że niski poziom minimalnego wynagrodzenia młodocianych wynika także z tego faktu, że na pracodawcy, obok wypłaty wynagrodzenia, ciąży także szereg innych obowiązków. Wiążą się one z przyuczaniem do praktycznego wykonywania pracy. To dodatkowe obowiązki nie dotyczą pełnoletnich pracowników.

Zatrudnianie młodocianych przy pracach sezonowych

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 278 z późn. zm.)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK