| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Pracownik młodociany – zasady udzielania urlopu

Pracownik młodociany – zasady udzielania urlopu

Zasady nabywania oraz udzielania pracownikom młodocianym urlopów wypoczynkowych zostały w obowiązujących przepisach uregulowane jednakowo, bez względu na rodzaj zatrudnienia pracownika młodocianego. Nie ma zatem znaczenia, czy pracownik ten jest zatrudniony w celu przygotowania zawodowego, czy w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

PRZYKŁAD

Pracownik młodociany (w wieku 17 lat) został zatrudniony w celu przygotowania zawodowego 1 września 2008 r. Z upływem 6 miesięcy, tj. 28 lutego 2009 r. nabył prawo do pierwszej części urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni. W czasie nabywania prawa do kolejnej części urlopu (w okresie drugich 6 miesięcy zatrudnienia) ukończył 1 czerwca 2009 r. 18 lat. Po upływie kolejnych 6 miesięcy pracy, tj. 31 sierpnia 2009 r. nabędzie on więc prawo do kolejnej części urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni. Zatem łącznie w 2009 r. pracownik ten nabędzie prawo do 32 dni urlopu wypoczynkowego. Od 1 stycznia 2010 r. pracownik ten nabędzie prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego na ten rok.

W nielicznych przypadkach może również zaistnieć sytuacja, w której pracownik młodociany kończy 18 lat już w okresie nabywania prawa do pierwszej części urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni. Osoby, które przed ukończeniem tego przygotowania osiągnęły pełnoletność, kończą to przygotowanie na warunkach określonych dla młodocianych. Oznacza to, że ustawodawca nakazuje traktować osoby pełnoletnie pod względem uprawnień wciąż jako młodociane, aż do ukończenia przez nie przygotowania zawodowego. Dotyczy to również zasad nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego przez te osoby. W takiej sytuacji młodociany będzie nabywał zatem prawo do 12 dni urlopu po 6 miesiącach zatrudnienia oraz do 26 dni po roku pracy. W takim przypadku nie jest możliwe obniżenie pracownikowi (w związku z jego pełnoletnością) urlopu po roku pracy do 20 dni, gdyż warunkiem tego jest uzyskanie przez młodocianego prawa do urlopu przed ukończeniem 18. roku życia. Natomiast w powyższym przypadku pracownik takie prawo uzyskał już po ukończeniu 18 lat. W związku z tym nabędzie on prawo do 12 dni urlopu po 6 miesiącach zatrudnienia, 26 dni po roku pracy i dopiero 1 stycznia kolejnego roku będzie mu przysługiwał urlop w obniżonym wymiarze 20 dni.

PRZYKŁAD

Pracownik młodociany (w wieku 17 lat) został zatrudniony 1 września 2008 r. w celu przygotowania zawodowego. W okresie pierwszych 6 miesięcy zatrudnienia, 17 listopada 2008 r. pracownik ten ukończył 18 lat. 28 lutego 2009 r. nabył prawo do pierwszej części urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni. Po upływie kolejnych 6 miesięcy jego pracy, tj. 31 sierpnia 2009 r. nabędzie on prawo do następnej części urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Od 1 stycznia 2010 r. pracownik ten nabędzie prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego na ten rok.

WAŻNE!

Osoby, które przed ukończeniem przygotowania zawodowego osiągnęły pełnoletność, kończą to przygotowanie na warunkach określonych dla młodocianych.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK