| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można zatrudnić pracownika od 1 maja

Czy można zatrudnić pracownika od 1 maja

Chcemy zatrudnić pracownika od 1 maja br. U dotychczasowego pracodawcy umowa kończy się 30 kwietnia br. i pracownik nie chce mieć przerwy w zatrudnieniu. W naszym zakładzie 2 maja jest dniem wolnym, ponieważ oddajemy ten dzień pracownikom za święto 3 maja, które przypada w sobotę. Pierwszym dniem pracy pracownika będzie zatem 5 maja. Kiedy powinniśmy zatrudnić tego pracownika, aby jego umowa o pracę została nawiązana od 1 maja? Jak określić w umowie o pracę dzień rozpoczęcia pracy?

Przepisy prawa pracy nie ograniczają uprawnień pracodawcy i pracownika w zakresie wskazania w zawieranej umowie o pracę nawet bardzo odległego terminu rozpoczęcia pracy i tym samym nawiązania stosunku pracy. Ma to praktyczne znaczenie np. wówczas, gdy pracodawca chce pozyskać pracownika, na którym mu bardzo zależy, ponieważ jest dobrym specjalistą w swojej dziedzinie, jednak jego dotychczasowy pracodawca nie wyraża zgody na wcześniejsze rozwiązanie umowy.

W takiej sytuacji pracownik może najpierw zawrzeć umowę o pracę z nowym pracodawcą, wskazując jako termin rozpoczęcia pracy dzień po zakończeniu okresu wypowiedzenia aktualnej umowy i dopiero później wypowiedzieć umowę o pracę dotychczasowemu pracodawcy.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. 25 kwietnia otrzymał atrakcyjną ofertę pracy, jednak jego dotychczasowy pracodawca nie zgadza się na odejście pracownika z pracy za porozumieniem stron z końcem tego miesiąca. Pracownik może w takiej sytuacji podpisać np. 28 kwietnia umowę o pracę z nowym pracodawcą, wskazując jako dzień rozpoczęcia pracy 1 sierpnia 2008 r. Następnie pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę dotychczasowemu pracodawcy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31 lipca br. Stosunek pracy z nowym pracodawcą nawiąże w takim przypadku 1 sierpnia, tj. w terminie wskazanym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy.

Dzień zawarcia umowy o pracę będzie jednocześnie dniem nawiązania stosunku pracy tylko w sytuacji, gdy strony umowy nie wskażą żadnej daty jako terminu rozpoczęcia pracy lub gdy termin ten będzie się pokrywał z dniem zawarcia umowy. Należy jednak pamiętać, że wskazanie terminu rozpoczęcia pracy jest jednym z elementów umowy o pracę, który zawsze powinien być zawarty w umowie.

• art. 26, art. 29 § 1 pkt 5 Kodeksu pracy.

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »