| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy

Obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy

W związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem sto­sunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świa­dectwo pracy. Dokument ten zawiera podstawowe informacje dotyczące stosunku pracy, który ustał (np. informacje o okresach i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowiskach, trybie rozwiąza­nia albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy).

Definicja podstawowa

Dokument potwierdzający zakończone zatrudnienie.

W prawie pracy

Pracownik, który zawiera z pracodawcą umowy termi­nowe, otrzymuje świadectwo pracy w okresie 24 mie­sięcy od zawarcia pierwszej z tych umów, chyba że zażąda wydania świadectwa po każdej z nich. Jeżeli umowa terminowa zakończy się po upływie 24 miesię­cy od zawarcia pierwszej z umów, to świadectwo nale­ży wydać po zakończeniu drugiej umowy. Pracownik w każdym czasie może zażądać wydania świadectw pracy w związku z zakończonymi sto­sunkami pracy. Świadectwa pracy wydaje się wów­czas w ciągu 7 dni od złożenia pisemnego wniosku przez pracownika.

Redakcja poleca: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

W przypadku pracownika zatrudnionego na czas nie­określony świadectwo pracy należy wydać w dniu rozwiązania umowy o pracę, a jeżeli wydanie świa­dectwa w tym dniu nie jest możliwe, trzeba je wydać w ciągu 7 dni od dnia zakończenia stosunku pracy. Pracownik może wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Pracodawca ma 7 dni na jego rozpatrzenie. Jeżeli odrzuci wniosek o sprostowanie, pracownik może wystąpić o takie spro­stowanie do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia, kiedy pracodawca poinformował go o odrzuceniu wniosku.

W wynagrodzeniach

W przypadku niewydania w terminie lub wydania nie­właściwego świadectwa pracy pracownikowi przysłu­guje w stosunku do pracodawcy roszczenie o napra­wienie wynikłej z tego powodu szkody. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozo­stawania bez pracy z powodu błędów w świadectwie lub jego nieterminowego wydania. Nie może ono prze­kraczać 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika. Odszkodowanie należy obliczyć według zasad obo­wiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Zostań naszym ekspertem!

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK