| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Utrata zdolności do pracy a wypowiedzenie umowy

Utrata zdolności do pracy a wypowiedzenie umowy

Utrata zdolności do pracy przez pracownika na danym stanowisku pracy niesie za sobą określone konsekwencje. W sytuacji tej należy zwrócić szczególną uwagę na osoby objęte ochrona przedemerytalną.

  • w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji przez pracodawcę,
  • w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Wypowiedzenie umowy o prace pracownikowi, który objęty jest okresem ochrony przedemerytalnej możliwe jest więc w sytuacji, w której uzyska on prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz w przypadku ogłoszenia przez pracodawcę likwidacji lub upadłości. Pracodawca może również wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, któremu brakuje 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, zaś okres umowy jaką jest związany umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, jeśli wypowiedzenie to stało się konieczne ze względu na stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania oraz ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy.

Polecamy także: Porozumienie i wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy pracownika

Ważną kwestią w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę osobie, która objęta jest ochroną przedemerytalną jest teza Sądu Najwyższego, jaka przedstawił w wyroku z dnia 27 lipca 2011 roku, sygn. akt. II PK 20/2011, otóż zdaniem Sądu najwyższego, przewidziany zakaz wcześniejszego wypowiedzenia umowy o pracę osobie objętej okresem ochronnym, nie dotyczy umowy o pracę zawartej na czas określony, która uległaby rozwiązaniu z upływem okresu jej trwania przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego umożliwiającego mu uzyskanie prawa do emerytury.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK