| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy wypowiedzenie jest wadliwe?

Kiedy wypowiedzenie jest wadliwe?

Pracownik może odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Jego roszczenia będą zasadne w sytuacji, gdy sąd uzna wypowiedzenie za wadliwe. To, kiedy wypowiedzenie jest wadliwe zależy m.in. od rodzaju umowy o pracę.

Sąd pracy uzna roszczenia pracownika za zasadne, jeżeli wypowiedzenie będzie wadliwe. Kiedy zatem można je uznać za wadliwe? Odpowiedź na to pytanie wymaga ustalenia rodzaju umowy o pracę. Od tego będzie bowiem zależało kiedy wypowiedzenie będzie wadliwe.

W przypadku umów terminowych, czyli m.in. umowy na czas określony, czy na czas wykonania określonej pracy, wadliwość ta będzie miała bowiem wyłącznie postać naruszenia przepisów prawa odnoszących się do wypowiadania umów. W praktyce może to polegać na naruszeniu formy wypowiedzenia umowy (art. 30 § 3 kodeksu pracy wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie) lub też na naruszeniu przepisów statuujących szczególną ochronę (np. art. 39 kodeksu pracy określającego ochronę przedemerytalną). W takiej sytuacji sąd nie będzie badał zasadności wypowiedzenia.

Ważne

W przypadków umów terminowych (np. umowy na czas określony) wypowiedzenie może być wadliwe jedynie wtedy, gdy pracodawca naruszy przepisy o wypowiadaniu umów. Sąd nie bada zasadności i istnienia przyczyn wypowiedzenia.

Inaczej sprawa się ma przy umowy na czas nieokreślony. Zgodnie z art. 45 kodeksu pracy wypowiedzenie będzie wadliwe w sytuacji, w której okaże się ono „nieuzasadnione” lub też gdy pracodawca naruszy przepisy dotyczące wypowiadania umów. Przekładając to na praktykę, oprócz warunków formalnych, sąd pracy sprawdzi również, czy wypowiedzenie miało swoje uzasadnienie poprzez istnienie prawdziwych i rzeczywistych przyczyn dotyczących pracownika.

Ważne

W przypadku umowy na czas nieokreślony wypowiedzenie będzie wadliwe, jeżeli pracodawca naruszy przepisy dotyczące wypowiadania, jak również wtedy gdy będzie nieuzasadnione. W tym przypadku wadliwość wypowiedzenia ma szerszy zakres. Sąd pracy bada bowiem również przyczyny wypowiedzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK