| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracownik może zakwestionować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Czy pracownik może zakwestionować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Jedną z form rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Pracodawca musi jednak liczyć się z tym, że porozumienie o rozwiązaniu umowy może zostać zakwestionowane przez pracownika. Od podpisanego porozumienia stron można się bowiem uchylić, jeżeli zostało ono zawarte pod wypływem błędu lub groźby.

Uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem groźby może nastąpić z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy przestał istnieć (art. 88 § 2 Kodeksu cywilnego). Aby uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone przez pracownika pracodawcy pod wpływem błędu lub groźby, pracownik powinien złożyć pracodawcy oświadczenie na piśmie (art. 88 § 1 Kodeksu cywilnego).

WAŻNE!

Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu lub groźby może zostać złożone na piśmie adresatowi tego oświadczenia lub przed sądem.

Wzór oświadczenia pracownika o uchyleniu się od zawartego porozumienia stron

 

Warszawa, 21 sierpnia 2012 r.

Alicja Kowalska

 

ul. Słonimska 12 m. 4

 

Warszawa

 

 

Krzysztof Zakrzewski

 

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Tech-pol

 

ul. Saturna 12

 

Warszawa

Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu

Ja, niżej podpisana, oświadczam, że na podstawie art. 86 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy uchylam się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego 15 czerwca 2012 r., w którym wyraziłam zgodę na rozwiązanie za porozumieniem stron umowy o pracę, zawartej 3 stycznia 2010 r. z Zakładem Handlowo-Usługowym Tech-pol, z siedzibą w Warszawie, przy ul. Saturna 12.

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron złożyłam pod wpływem oświadczenia pracodawcy o zamiarze obniżenia do 15 sierpnia 2012 r. wynagrodzeń wszystkich pracowników Zakładu Produkcyjno-Handlowego Tech-pol o ponad połowę. Do chwili obecnej nikt z pracowników nie otrzymał wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy, a wysokość wynagrodzeń pracowników została utrzymana na dotychczasowym poziomie.

Zgodnie z art. 86 § 1 Kodeksu cywilnego, można uchylić się od skutków oświadczenia woli, jeżeli zostało ono złożone pod wpływem błędu. Oświadczenie woli, złożone przeze mnie 15 czerwca 2012 r., zostało złożone pod wpływem błędu. Gdybym wiedziała, że wynagrodzenia pracowników pozostaną na dotychczasowym poziomie, nie złożyłabym oświadczenia o wyrażeniu zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Termin na uchylenie się od skutków oświadczenia złożonego pod wpływem błędu, wynoszący rok od wykrycia błędu spowodowanego podstępem, został przeze mnie dotrzymany. Pracodawca poinformował mnie o zamiarze obniżenia wynagrodzenia wszystkim pracownikom do 15 sierpnia 2012 r., co nie nastąpiło.

W związku z tym nie doszło do wyrażenia przeze mnie zgody na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, a tym samym moja zgoda na rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie nie mogła zostać przez pracodawcę skutecznie przyjęta.

Umowa o pracę nie została rozwiązana i trwa nadal, zatem na podstawie art. 81 § 1 Kodeksu pracy zgłaszam gotowość do pracy.

 

Z poważaniem

 

Alicja Kowalska

Jeżeli pracownik uchyli się od skutków oświadczenia woli złożonego na skutek groźby lub błędu, wówczas do rozwiązania umowy o pracę na skutek porozumienia stron nie dochodzi i stosunek pracy nadal trwa.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK