| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy sąd powinien wyznaczyć rozprawę

Czy sąd powinien wyznaczyć rozprawę

Jeden z moich pracowników złożył w sądzie pozew odszkodowawczy ze znacznym przekroczeniem 14-dniowego terminu od dnia doręczenia informacji o rozwiązaniu stosunku pracy. Spodziewałem się, że pozew zostanie odrzucony, a sprawa nie będzie rozpatrywana. Tymczasem 24 września 2007 r. odebrałem pozew wraz z wezwaniem na rozprawę na 22 października 2007 r. Czy sąd postąpił zgodnie z prawem?

Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy. W analizowanej sytuacji mamy do czynienia ze specjalnym rodzajem terminu, który nie jest terminem procesowym (choć obwarowuje dokonanie czynności o procesowym charakterze), a terminem zawitym prawa materialnego, co w płaszczyźnie procesowej nie pozwala sądowi na odrzucenie pozwu w trybie art. 199 k.p.c.

Rozpatrywanie przekroczenia terminu na gruncie prawa materialnego oznacza po prostu, że powództwo zostanie wyrokiem oddalone. Różnica między odrzuceniem pozwu a oddaleniem powództwa polega na tym, że pierwsza czynność znajduje swój wyraz w wydawanym na posiedzeniu niejawnym orzeczeniu (zaskarżalnym zażaleniem), które upraszczając nieco sprawę odmawia wszczęcia postępowania, a druga to oddalenie powództwa wyrokiem na rozprawie, po dokładnym merytorycznym zbadaniu sprawy (wyrok można zaskarżyć apelacją).

Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2003 r. (I PK 117/03, M. Prawn. 2004/3/107) wskazał, że błędny jest pogląd głoszący, iż przekroczenie przez pracownika terminu prawa materialnego określonego w art. 264 par. 1 k.p. uniemożliwia ocenę zasadności wypowiedzenia umowy o pracę i powoduje oddalenie powództwa. Terminy przewidziane art. 264 k.p. są terminami prawa materialnego, do których nie mają zastosowania przepisy k.p.c. dotyczące uchybienia i przywracania terminu.


PODSTAWA PRAWNA:
- art. 264 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


ADAM MALINOWSKI
radca prawny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK