| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy spółka może zatrudnić swojego jedynego udziałowca

Czy spółka może zatrudnić swojego jedynego udziałowca

Nasza spółka z o.o chce zatrudnić swojego jedynego udziałowca na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu. Dowiedzieliśmy się, że jest to możliwe, jeżeli umowa zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Wówczas nie będzie można zakwestionować, że w tak zawartym stosunku pracy brakuje elementu podległości służbowej. Czy to prawda?

Nie, forma, w której zawarto umowę o pracę, nie ma wpływu na możliwość zatrudnienia w spółce jej jedynego udziałowca. Zawarcie umowy o pracę w formie aktu notarialnego nie wpłynie w żaden sposób na to, czy między podmiotami stosunku pracy występuje element podporządkowania, który decyduje o nawiązaniu stosunku pracy. Natomiast zatrudnienie takiej osoby na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu jest niedopuszczalne.

Umowa o pracę powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 Kodeksu pracy). Brak pisemnej formy umowy o pracę nie skutkuje jednak rygorem jej nieważności. Oznacza to, że uchybienie w tym zakresie nie pociągnie za sobą nieważności umowy o pracę, choć będzie stanowiło naruszenie przepisów prawa.

WAŻNE!

Zawarcie umowy o pracy w innej formie niż pisemna nie powoduje nieważności stosunku pracy.

Umowa o pracę może być również zawarta w sposób dorozumiany, np. przez samo dopuszczenie pracownika do pracy. Nawet gdy strony zawarły umowę o charakterze cywilnoprawnym formalnie, dopuszczalne jest ustalenie, że w rzeczywistości był to stosunek pracy (art. 22 § 11 Kodeksu pracy). Skutki braku zachowania odpowiedniej formy umowy o pracę są więc inne niż następstwa wynikające z niezachowania formy innych umów, które wymagają tego dla swej ważności, np. niezachowanie formy aktu notarialnego przy transakcjach dotyczących nieruchomości powoduje bezwzględną nieważność czynności. W przypadku gdy zachowanie określonej formy umowy jest wymagane do celów dowodowych, jak jest w stosunku do umów o pracę, nie ma przeszkód, aby umowa do takich celów została zawarta w formie aktu notarialnego. Umowa o pracę zawarta w takiej formie będzie ważna. Jest tak dlatego, że o ważności umowy o pracę przesądza jej treść, a nie forma, w jakiej została zawarta. Nie ulega natomiast wątpliwości, że umowa o pracę zawarta z jedynym udziałowcem spółki byłaby nieważna. Takie stanowisko w tej kwestii jest prezentowane w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Zasadniczo zawieranie umów o pracę z członkami zarządu spółki czy innymi osobami zarządzającymi zakładem pracy w imieniu pracodawcy jest akceptowane i dopuszczalne. Pozornie tylko nie ma w tym przypadku podporządkowania pracodawcy. W rzeczywistości należy przyjąć, że takie podporządkowanie występuje. Ma jednak cechy specyficzne, odmienne od „zwykłego” stosunku pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »