| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można rozwiązać umowę na czas wykonania określonej pracy

Czy można rozwiązać umowę na czas wykonania określonej pracy

1 października podpisaliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas wykonania remontu dachu kamienicy. Od 1 listopada pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie przychodzi do pracy. W tej sytuacji do wykonywania prac remontowych musieliśmy zatrudnić nową osobę. Czy w tym przypadku możemy jak najszybciej zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

Pracodawca będzie mógł zwolnić chorego pracownika dopiero po trzech miesiącach jego nieobecności. Dopiero po takim okresie niezdolności do pracy związanej z chorobą można rozwiązać umowę z osobą zatrudnioną u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy.

W przypadku zawarcia umowy na czas wykonania określonej pracy stosunek pracy ustaje z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania umowa została zawarta, a więc automatycznie, bez konieczności składania zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika jakichkolwiek dodatkowych oświadczeń woli (art. 30 § 1 pkt 5 k.p.) Z tego powodu umowa na czas wykonania określonej pracy gwarantuje pracownikowi pełną stabilizację stosunku pracy – na podstawie przepisów kodeksu pracy ten rodzaj umowy nie podlega wypowiedzeniu. Strony stosunku pracy nie mogą zawrzeć w treści umowy klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia, tego rodzaju postanowienie będzie nieważne z mocy prawa. Zupełnie wyjątkowo można wypowiedzieć umowę na czas wykonania określonej pracy w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy, a także w przypadku zwolnień grupowych (wówczas tego rodzaju umowa może zostać rozwiązana za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia).

Umowa na czas wykonania określonej pracy ulega rozwiązaniu, jak każda inna umowa o pracę, na mocy porozumienia stron. Może zostać rozwiązana przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 52 (np. gdy pracownik dopuści się ciężkiego naruszenia swoich obowiązków) i 53 k.p. (np. gdy pracownik nie wykonuje pracy w związku z chorobą przez wiele miesięcy). Może również zostać rozwiązana przez pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 55 k.p. (gdy wykonywana praca ma szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika, a także w razie ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę wobec pracownika).

Jeżeli nieobecność pracownika jest spowodowana chorobą, pracodawca może skorzystać z prawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia po upływie okresu, podczas którego stosunek pracy pracownika podlega ochronie. Okres ochronny zależy od stażu pracy pracownika w danej firmie. Jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż sześć miesięcy, pracodawca może go zwolnić dopiero po trzech miesiącach nieobecności spowodowanej chorobą.

A zatem w opisywanej sytuacji zwolnienie pracownika będzie możliwe dopiero w lutym 2011 r. Pod warunkiem, że pracownik nie stawi się do pracy wcześniej w związku z ustaniem przyczyny jego nieobecności. Wówczas pracodawca nie będzie mógł rozwiązać z nim umowy.

Podstawa prawna

  • Art. 30 § 1 pkt 5, 52, 53, 55 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »