| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie lekarskie a zwolnienia w zakładzie pracy

Zwolnienie lekarskie a zwolnienia w zakładzie pracy

W zakładzie, w którym pracuję, trwają zwolnienia. Jestem drugi miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji pracodawca może mnie zwolnić?

Nie. Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim umowy o pracę, dokąd nie upłynie okres 182 dni (lub 270 dni) i 3 miesięcy przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, uprawniający go do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Ochronę tę gwarantuje art. 41 k.p., z którego wynika zakaz dla pracodawcy wypowiadania umów o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie minął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Podobna regulacja zawarta jest w ustawie o zwolnieniach grupowych. Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim umowę o pracę, dopiero po upływie okresu ochronnego. Pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia lekarskiego, można wypowiedzieć umowę o pracę wyłącznie przy likwidacji pracodawcy, nie obowiązuje wówczas ochrona stosunku pracy tego pracownika.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK