| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie lekarskie a zwolnienia w zakładzie pracy

Zwolnienie lekarskie a zwolnienia w zakładzie pracy

W zakładzie, w którym pracuję, trwają zwolnienia. Jestem drugi miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji pracodawca może mnie zwolnić?

Nie. Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim umowy o pracę, dokąd nie upłynie okres 182 dni (lub 270 dni) i 3 miesięcy przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, uprawniający go do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Ochronę tę gwarantuje art. 41 k.p., z którego wynika zakaz dla pracodawcy wypowiadania umów o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie minął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Podobna regulacja zawarta jest w ustawie o zwolnieniach grupowych. Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim umowę o pracę, dopiero po upływie okresu ochronnego. Pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia lekarskiego, można wypowiedzieć umowę o pracę wyłącznie przy likwidacji pracodawcy, nie obowiązuje wówczas ochrona stosunku pracy tego pracownika.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »