| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy osoba zatrudniona na zastępstwo powinna przejść służbę przygotowawczą

Czy osoba zatrudniona na zastępstwo powinna przejść służbę przygotowawczą

Jestem naczelnikiem wydziału w urzędzie gminy. Pracownica zatrudniona w wydziale na stanowisku głównego specjalisty spodziewa się narodzin dziecka i rozpocznie urlop macierzyński. Pracownica ta zajmuje się istotnymi sprawami dla funkcjonowania urzędu, dlatego musimy zatrudnić inną osobę na tym stanowisku. Czy osoba zatrudniona w jej miejsce na zastępstwo, która nigdy wcześniej nie pracowała w samorządzie, powinna odbyć służbę przygotowawczą?

RADA

Nie, zatrudniając w urzędzie gminy pracownika na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, który pracę w samorządzie podejmuje po raz pierwszy, nie ma konieczności kierowania go na służbę przygotowawczą.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie pracownika na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego nie wymaga przeprowadzenia naboru. Procedura otwartego i konkurencyjnego naboru jest związana z odbyciem służby przygotowawczej. Zatem skoro umowa na zastępstwo jest wyłączona z tej procedury naboru, to należy przyjąć, że nie należy stosować do tej formy zatrudniania (umowa na zastępstwo) obowiązku przeprowadzenia służby przygotowawczej. Jednak przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie zwalniają pracodawcy z tego obowiązku bezpośrednio.

WAŻNE!

Osoba zatrudniona na zastępstwo niepracująca wcześniej w samorządzie nie musi odbywać służby przygotowawczej.

Może Pan, jako pracodawca, zdecydować o skierowaniu pracownika zatrudnionego na zastępstwo do odbycia służby przygotowawczej lub ewentualnie zwolnić go ze służby i zorganizować mu egzamin w przypadku, gdy nieobecność zastępowanej pracownicy będzie się przedłużała. Ma Pan takie uprawnienia w celu zapewnienia jak najlepszej pracy w swoim urzędzie.

PRZYKŁAD

Pracownica została zatrudniona w urzędzie gminy na zastępstwo za pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. Pracownica zatrudniona na zastępstwo nie została skierowana do odbycia służby przygotowawczej. Zastępowana pracownica złożyła wniosek o udzielenie, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu wypoczynkowego, a następnie urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat. W takiej sytuacji pracodawca może skierować pracownicę zatrudnioną na zastępstwo do odbycia służby przygotowawczej. Urlop macierzyński oraz następujące bezpośrednio po nim urlopy wypoczynkowy i wychowawczy powodują, że pracownica zatrudniona na zastępstwo może pracować w urzędzie kilka lat. Uzasadnia to skierowanie pracownicy pracującej na zastępstwo do odbycia służby przygotowawczej.

Podstawa prawna

  • art. 12 ust. 2, art. 19 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458).
reklama

Autor:

radca Prezesa Rady Ministrów w Kancelarii Prezesa RM

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »