| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika określa prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Pracodawca może zawrzeć w umowie postanowienia bardziej korzystne dla pracownika niż kodeksowe. Urlop szkoleniowy na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego może więc trwać dłużej niż 21 dni. Przedstawiamy wzór umowy.

Nie ma obowiązku zawarcia umowy szkoleniowej, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Umowa szkoleniowa jest zawierana na czas określony, a jej zakończenie jest związane z upływem tego czasu lub wcześniej z zakończeniem stosunku pracy przez pracownika. Przyjmuje się bowiem, że umowa ta jest ściśle związana ze stosunkiem pracy. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby umowa została rozwiązana przed upływem terminu jej obowiązywania na mocy porozumienia stron.

Zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę

Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia w niżej wymienionych okolicznościach:

– jeśli pracownik bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,

– jeśli pracodawca rozwiąże stosunek pracy z pracownikiem bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata,

– jeśli pracownik w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata, rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę wskutek mobbingu,

– jeśli pracownik w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata, rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 Kodeksu pracy lub art. 943 Kodeksu pracy, tj. wskutek mobbingu, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach.

Zwrotu dokonuje się w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia. Zwrot obejmie świadczenia dodatkowe, tj. np. opłaty za kształcenie, materiały szkoleniowe, przejazd na zajęcia, noclegi. Nie ma natomiast podstaw prawnych do tego, by zwrot obejmował wynagrodzenie za urlop szkoleniowy i wynagrodzenie za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy.

Urlop bezpłatny

Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności mogą być przyznane zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia oraz urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.

Od 1 października 2011 r. studiującym podyplomowo urlop szkoleniowy nie przysługuje.

Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK