| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Kiedy należy udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego?

Kiedy należy udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy jest podstawowym i niezbywalnym prawem pracownika. Po stronie pracodawcy leży obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego. Co w przypadku, gdy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego we wskazanym przepisami czasie?

Na mocy Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów, w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Pracodawca przygotowuje plan urlopów w oparciu o wnioski złożone przez pracowników, mając na uwadze konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zmiana terminu urlopu pracownika wskazanego w planie urlopów, może nastąpić na umotywowany ważnymi okolicznościami wniosek pracownika, bądź na skutek szczególnych potrzeb pracodawcy. Do szczególnych potrzeb pracodawcy, mogących stanowić podstawę zmiany planu urlopów, można zaliczyć wystąpienie okoliczności, w których nieobecność pracownika w zakładzie pracy mogłaby skutkować poważnymi zakłóceniami toku pracy.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Kiedy urlop staje się zaległy?

Jak zauważono, pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. W związku z tym przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy staje się urlopem zaległym z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym pracownik nabył prawo do urlopu.

Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego najpóźniej do dnia 30 września roku kalendarzowego, następującego po roku, w którym pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego.

Wobec powyższego, urlopu zaległego za 2013 rok, pracodawca ma obowiązek udzielenia do 30 września 2014 roku. Urlopu zaległego za 2014 rok, pracodawca będzie natomiast miał obowiązek udzielenia najpóźniej do dnia 30 września 2015 roku.

Urlop w okresie wypowiedzenia

Konsekwencje nieudzielenia zaległego urlopu w terminie

Niedochowanie przez pracodawcę obowiązku udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego do ustawowego terminu 30 września, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone kara grzywny nawet do 30 tys. zł. Pracownik ma prawo skorzystania z zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie uzgodnionym z pracodawcą. Zgodnie z linią orzeczniczą Sądu Najwyższego, zawiadomienie pracodawcy o rozpoczęciu zaległego urlopu wypoczynkowego nie usprawiedliwia nieobecności pracownika (wyrok SN z dnia 7 maja 2008, II PK 313/2007).

Pracownik nie ma prawa żądać w chwili przekształcenia się urlopu wypoczynkowego w zaległy urlop wypoczynkowy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Jak stwierdził przy tym Sąd Najwyższy w wyroku z dnia II PK 313/2007 nie będzie nadużyciem żądanie przez pracownika ekwiwalentu za zaległy urlop wypoczynkowy, jeśli nie miał on możliwości skorzystania z urlopu udzielonego mu przez pracodawcę w terminie wskazanym przez pracodawcę, nawet jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu w ustawowym terminie, tj. do dnia 30 września.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK