| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego może przynieść trudności w przyznawaniu urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji należy stosować przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu proporcjonalnego.

Zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego

Co do zasady pracownikowi w ciągu roku kalendarzowego przysługuje 20 bądź 26 dni urlopu (w zależności od stażu urlopowego). Co w sytuacji nieprzepracowania u jednego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego? Często pracownicy zmieniają przecież pracodawcę w ciągu roku, nie wykorzystując w całości przysługującego im urlopu wypoczynkowego bądź wykorzystując go w wyższym wymiarze. Nawiązanie umowy o pracę lub rozwiązanie umowy o pracę w ciągu roku kalendarzowego bądź zmiana pracodawcy mogą powodować wątpliwości co do wymiaru urlopu oraz terminu, w którym pracownik powinien z tego urlopu skorzystać.

Zobacz również: Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 r.

Urlop proporcjonalny

Opisane przypadki reguluje art. 1551 Kodeksu pracy, który stanowi, że u dotychczasowego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał już cały przysługujący mu urlop bądź wykorzystał go jeszcze w wyższym wymiarze. Natomiast u kolejnego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego (dotyczy zatrudnienia na okres nie krótszy niż do końca roku). W przypadku zatrudnienia u kolejnego pracodawcy na okres krótszy niż do końca roku kalendarzowego pracownik będzie miał do wykorzystania urlop w wymiarze proporcjonalnym do całego okresu zatrudnienia u tego pracodawcy.

Co istotne, w sytuacji wykorzystania u dotychczasowego pracodawcy urlopu w wymiarze wyższym niż proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy, u kolejnego pracodawcy pracownik będzie mógł wykorzystać urlop w odpowiednio pomniejszonym wymiarze.

Polecamy także: Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Obliczanie urlopu

Przy obliczaniu urlopu za każdy miesiąc liczy się 1/12 z pełnej puli dni urlopowych czyli z 20 bądź 26 dni. Przepracowany niepełny miesiąc zaokrągla się do pełnego miesiąca, co oznacza, że nawet 1 przepracowany dzień w miesiącu uprawnia do 1/12 urlopu przysługującego wymiaru rocznego. Obliczając urlop za cały rok kalendarzowy, należy zaokrąglić liczbę dni w górę do pełnego dnia urlopu.

Przykład

Umowa o pracę u dotychczasowego pracodawcy zakończyła się 15. dnia miesiąca. Z nowym pracodawcą stosunek pracy został zawarty z dniem 16. Dnia miesiąca. U którego pracodawcy pracownik może wykorzystać urlop za ten miesiąc? Urlop w wymiarze 1/12 za ten miesiąc kalendarzowy nalicza wyłącznie dotychczasowy pracodawca.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK