| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop dla poratowania zdrowia 2014

Urlop dla poratowania zdrowia 2014

Urlop dla poratowania zdrowia, zwany również urlopem zdrowotnym dla nauczycieli, czekają pewne zmiany. Rada ministrów przyjęła bowiem projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela z dnia 12 lipca 2013 roku. Zmiany te skutkują doprecyzowaniem celu przeznaczenia urlopu dla poratowania zdrowia, zmianą kryteriów jego przyznawania, jego wymiaru oraz zmianą w zakresie orzekania. Planowany termin wejścia w życie zmian to 1 stycznia 2014 roku.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany w konkretnym celu, jakim jest przeprowadzenie zleconego nauczycielowi leczenia. Przeprowadzenie tegoż leczenia, ma na celu odzyskanie przez nauczyciela pełnej zdolności do pracy, aby umożliwić mu jej prawidłowe kontynuowanie. Z urlopu dla poratowania zdrowia może skorzystać nauczyciel, po spełnieniu wskazanych w Karcie Nauczyciela warunków. Konieczne jest, aby nauczyciel ten był zatrudniony w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony i przepracował co najmniej 7 lat w zawodzie. Urlop ten może być udzielony w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo jednego roku. Nauczyciel ma możliwość skorzystania z kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia, nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu zdrowotnego. Łącznie, nauczyciel może skorzystać z 3 lat urlopu dla poratowania zdrowia, w okresie trwania jego całego zatrudnienia.

Zobacz także: Czy można odmówić udzielenia zaległego urlopu?

Doprecyzowanie celu przeznaczenia urlopu dla poratowania zdrowia

Według przyjętego przez radę ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela, przedłożonego przez ministra edukacji narodowej, urlop dla poratowania zdrowia będzie udzielany nauczycielom w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotna rolę. Urlop ten będzie mógł być udzielany również na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitacje uzdrowiskową. Takie doprecyzowanie celu przeznaczenia urlopu dla poratowania zdrowia ma ograniczyć wykorzystywanie długotrwałych urlopów w celu przeprowadzenia leczenia niemającego związku z wykonywana pracą.

Zmiana kryteriów przyznawania i wymiaru urlopu dla poratowania zdrowia

Bardzo istotna zmianą jest wydłużenie okresu pracy w szkole, od którego uzależniona jest możliwość skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, z 7 do 20 lat. Łączny wymiar urlopu w okresie całego zatrudnienia na stanowisku nauczyciela będzie wynosił 1 rok, nie zaś jak obecnie 3 lata. W przypadku, gdy nauczyciel wykorzysta urlop zdrowotny w częściach, kolejnego urlopu będzie można udzielić mu nie wcześniej niż po przepracowaniu w szkole 3 lat od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Zmiany te wprowadza się mając na uwadze koszty, jakie generuje długotrwały urlop nauczyciela, w czasie którego, zachowuje on prawo do comiesięcznego wynagrodzenia i dodatków, przy konieczności zastępowania go innymi pracownikami.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

Zmiany w zakresie orzekania

Projekt zakłada również zmianę w zakresie lekarzy decydujących o udzielaniu urlopu dla poratowania zdrowia. Po wejściu w życie proponowanych zmian o udzieleniu urlopu zdrowotnego będzie decydował lekarz medycyny pracy, nie zaś jak dotychczas - lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela.

Skutki zmian

Według twórców projektu, proponowane zmiany sprawią, iż wykorzystywany przez nauczycieli urlop dla poratowania zdrowia, będzie miał rzeczywiste uzasadnienie w charakterze wykonywanej przez nich pracy oraz przyczynią się do zapewnienia uczniom stabilniejszych warunków nauczania, poprzez zminimalizowanie zmian kadry nauczycielskiej wynikających z korzystania z tego urlopu.

Zadaj pytanie na: Forum

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK