| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Kiedy Kodeks pracy umożliwia wypłatę ekwiwalentu za urlop?

Kiedy Kodeks pracy umożliwia wypłatę ekwiwalentu za urlop?

Zgodnie z Kodeksem pracy wypłata ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy jest możliwa, gdy stosunek pracy z danym pracownikiem zostaje rozwiązany lub wygasa, a nie został wykorzystany przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy.

W 2013 roku współczynnik urlopowy dla pracownika posiadającego wolne soboty z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy wynosi 20,92.
Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop bierze się pod uwagę współczynnik roku, w którym oblicza się ekwiwalent za urlop, a nie współczynnik roku, z którego pochodzi zaległy urlop.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

Obliczanie ekwiwalentu za urlop

Aby obliczyć ekwiwalent za urlop należy:
1. miesięczne wynagrodzeń pracownika (wraz z dodatkami) podzielić przez współczynnik urlopowy,
2. wynik poprzedniego działania, który jest ekwiwalentem za jeden dzień urlopu należy podzielić przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika,
3. otrzymany wynik, stanowiący ekwiwalent za jedną godzinę urlopu należy pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.
4. wynik będzie stanowił ekwiwalent za urlop jaki należy wypłacić pracownikowi. 

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Kiedy można nie wypłacić ekwiwalentu za urlop?

Zasadniczo wypłacenie ekwiwalentu za urlop jest obowiązkiem pracodawcy. W pewnych jednak okolicznościach pracodawca może uniknąć jego wypłacania. Chodzi tu o sytuację opisaną w art. 171 § 3 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, w przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Należy jednak pamiętać, że możliwość przeniesienia urlopu we wskazanym przypadku może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy umowy będą zawarte bezpośrednio po sobie, z tym samym pracodawcą.

Zobacz: Ujednolicone akty prawne

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »