| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Przedawnienie roszczenia o urlop wypoczynkowy

Przedawnienie roszczenia o urlop wypoczynkowy

Kiedy rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia urlopu wypoczynkowego: czy z końcem roku, za który urlop przysługuje, czy z końcem pierwszego kwartału roku następnego? Tym samym, kiedy powinno nastąpić zaksięgowanie przedawnienia rezerwy na niewykorzystany urlop: czy na koniec grudnia po 3 latach, czy na koniec marca po 3 latach i 3 miesiącach od końca roku, za który przysługiwał urlop?

Każdy przypadek przedawnienia wymaga indywidualnego podejścia. Nie ma jednej zasady liczenia przedawnienia, którą dałoby się zastosować wobec wszystkich pracowników. Początek biegu terminu przedawniania może przypadać zarówno na koniec roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał do niego prawo, jak i na koniec pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, a także w innym dniu.

Trzyletni okres przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy rozpoczyna się w dniu, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 k.p.). Termin wymagalności nie został jednoznacznie określony przez przepisy. Przyjmuje się jednak, że roszczenie staje się wymagalne wówczas, gdy uprawniony ma możliwość domagania się jego zaspokojenia. Wymagalność roszczenia o urlop wypoczynkowy wiąże się z art. 161 k.p., który statuuje obowiązek pracodawcy udzielenia pracownikowi urlopu najpóźniej do ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nabył do niego prawo. W tym dniu rozpoczyna się także bieg terminu przedawnienia.

Ogólna zasada wypływająca z art. 161 k.p. nie będzie jednak miała zastosowania wtedy, gdy szczególne przepisy Kodeksu pracy lub innych aktów normatywnych przewidują obowiązek udzielenia przez zakład pracy urlopu w innym okresie lub z nadejściem określonej daty (uchwała SN z 20 lutego 1980 r., V PZP 6/79, OSNC 1980/7–8/131). Przepisami szczególnymi, które dopuszczają udzielenie urlopu w innym terminie niż pierwotnie ustalony w planie urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem, są m.in. art. 164–167 k.p. Wynika z nich, że urlop może być przesunięty w czasie zarówno z przyczyn dotyczących pracownika, jak i pracodawcy. Należy jednak zaznaczyć, że niewykorzystany w terminie urlop powinien być udzielony pracownikowi do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (art. 168 k.p.). W razie przesunięcia urlopu roszczenie pracownika staje się wymagalne z dniem 31 marca. W tym samym terminie rozpocznie bieg termin przedawnienia.

Bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy może rozpocząć się jeszcze w późniejszym terminie niż koniec pierwszego kwartału następnego roku. Skorzystanie z urlopu lub jego części w tym okresie może stać się niemożliwe z przyczyn wskazanych np. w art. 165 i 166 k.p., a więc najczęściej z powodu choroby albo urlopu macierzyńskiego. W tych sytuacjach 3-letni termin przedawnienia rozpocznie bieg w dniu, na który przesunięto urlop. Innym wyjątkiem jest też art. 163 § 3 k.p. Dla pracownicy oraz dla pracownika–ojca wychowujących dziecko, korzystających z urlopu macierzyńskiego, bieg przedawnienia rozpocznie się w pierwszym dniu następującym po okresie urlopu macierzyńskiego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK