| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wymiar urlopu szkoleniowego

Wymiar urlopu szkoleniowego

Skierowaliśmy pracownika na kurs doszkalający. Ile mam udzielić urlopu szkoleniowego?

Pracodawca jest zobowiązany do ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17 k.p.). Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy, jeśli w umowie z pracownikiem strony nie uzgodnią innych warunków, przysługuje urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienie z części dnia pracy, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (§ 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych; DzU nr 103, poz. 472 ze zm.; zwanego dalej rozporządzeniem).

Wymiar urlopu szkoleniowego przeznaczonego na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych dla pracownika skierowanego na:

  • wieczorowe i zaoczne studia podyplomowe,
  • kursy wieczorowe i zaoczne oraz seminaria,
  • samokształcenie kierowane,
  • staże zawodowe lub specjalizacyjne odbywane przez pracowników podstawowej działalności służby zdrowia oraz nauczycieli akademickich i pracowników naukowych świadczących usługi w zakresie podstawowej działalności służby zdrowia

wynosi do 6 dni roboczych i ustalany jest przez pracodawcę, w zależności od czasu trwania szkolenia i egzaminów (§ 10 ust. 2 rozporządzenia).

Poza przysługującymi 6 dniami na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów pracownikowi skierowanemu na kursy zaoczne przysługuje jeszcze do 2 dni roboczych urlopu szkoleniowego w miesiącu, przeznaczonych na udział w obowiązkowych konsultacjach (§ 10 ust. 3 rozporządzenia). Poza tym przysługuje mu również zwolnienie z części dnia pracy nieprzekraczające 5 godzin tygodniowo, jeżeli czas pracy nie pozwala na punktualne przybycie na zajęcia (§ 10 ust. 5 rozporządzenia).

Pracodawca powinien zawrzeć z pracownikiem umowę na dokształcanie. Można w niej zawrzeć jeszcze inne zastrzeżenia pracodawcy związane z opłacaniem kursów. Można także ustalić korzystniejsze zasady udzielania urlopu szkoleniowego i zwolnień z części dnia pracy niż określone w rozporządzeniu.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »