| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży i karmiącym - zmiany od 1 maja 2017 r.

Wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży i karmiącym - zmiany od 1 maja 2017 r.

Od 1 maja 2017 r. będzie obowiązywał wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Wykaz w korzystny dla pracodawców sposób wpłynie na dopuszczalność pracy kobiet w ciąży przy monitorach ekranowych.

Wprowadzenie tego wykazu może oznaczać dla pracodawców konieczność aktualizacji regulaminów pracy.

W ubiegłym roku istotnie zmieniły się przepisy dotyczące prac wzbronionych kobietom. Do 3 sierpnia 2016 r. zakazane było zatrudnianie kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla ich zdrowia, określonych w wykazie znajdującym się w rozporządzeniu Rady Ministrów. Wykaz ten obejmował zarówno prace wzbronione wszystkim kobietom, jak i tylko kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią.

Od 3 sierpnia 2016 r. znowelizowany art. 176 Kodeksu pracy ogranicza do kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią zakaz wykonywania prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. Od wejścia w życie nowelizacji oczekiwane było nowe rozporządzenie, które miało zawierać wykaz tych prac. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz. U. Z 2017 r., poz. 796) wejdzie w życie 1 maja 2017 r.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

W tej samej dacie przestanie obowiązywać poprzednie rozporządzenie, zawierające wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet.

Praca kobiet w ciąży przy monitorach ekranowych

Nowe rozporządzenie wprowadza korzystną dla pracodawców zmianę zasad wykonywania przez kobiety w ciąży pracy na stanowiskach z monitorami ekranowymi, przewidując dopuszczalność pracy kobiet w ciąży na takich stanowiskach w łącznym wymiarze nieprzekraczającym 8 godzin na dobę, przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie będzie mógł jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.

Obecnie przepisy uznają taką pracę wykonywaną ponad cztery godziny na dobę za szczególnie uciążliwą lub szkodliwą dla zdrowia kobiet w ciąży i zakazują jej wykonywania w takim wymiarze.

 Aktualizacja regulaminów pracy

Zgodnie z art. 104(1) Kodeksu pracy regulamin pracy powinien zawierać wykaz prac wzbronionych kobietom. W praktyce pracodawcy często realizują ten obowiązek poprzez dołączanie do regulaminu pracy stosownego wykazu zawartego w rozporządzeniu Rady Ministrów. W związku z wejściem w życie nowego wykazu prac, których nie wolno wykonywać kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią, pracodawcy powinni odpowiednio uaktualnić swoje regulaminy pracy, np. dołączając do nich nowy wykaz prac.

Zmiany regulaminu pracy dokonuje się w tym samym trybie, w którym został on przyjęty. Regulamin pracy stanowi wewnętrzne źródło prawa pracy. Oznacza to między innymi, że postanowienia regulaminu pracy, korzystniejsze od postanowień powszechnie obowiązującego prawa, są wiążące w danym zakładzie pracy.

W związku z tym pozostawienie dotychczasowego brzmienia regulaminu pracy może spowodować, że nadal będzie obowiązywał dotychczasowy wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w zakresie, w jakim jest korzystniejszy dla pracowników od nowego wykazu. Przykładowo, nowa regulacja w zakresie wykonywania pracy na stanowiskach z monitorami ekranowymi wydaje się być mniej korzystna dla kobiet w ciąży niż poprzednio obowiązująca. Brak zmiany regulaminu spowoduje, że nadal nie będzie możliwe wykonywanie przez kobiety w ciąży pracy przy monitorach ekranowych w wymiarze ponad cztery godziny na dobę.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Trębicki

Radca prawny, partner CZUBLUN TRĘBICKI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK