| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które wzmacniają uprawnienia rodzicielskie pracowników. Zmiany polegają głównie na przyznaniu dodatkowych urlopów macierzyńskich matce i ojcu dziecka, opiekunom adopcyjnym oraz wprowadzeniu odrębnego urlopu ojcowskiego.

Urlop ojcowski

Od 1 stycznia 2010 r. zostanie również wprowadzone osobne, samodzielne uprawnienie dla pracownika – ojca wychowującego dziecko – urlop ojcowski (art. 1823 Kodeksu pracy). W latach 2010–2011 wyniesie on 1 tydzień, a od 2012 r. – 2 tygodnie, z tym że zatrudniony musi go odebrać w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Kodeks nie zastrzega przy tym, że trzeba go będzie wykorzystać bezpośrednio po podstawowym albo dodatkowym urlopie macierzyńskim. Można zatem będzie skorzystać z niego po przerwie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ojciec dziecka wziął urlop ojcowski w tym samym czasie, w którym matka przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. W czasie urlopu ojcowskiego pracownikowi – ojcu dziecka będzie przysługiwał zasiłek macierzyński.

WAŻNE!

Ojciec dziecka będzie mógł korzystać z urlopu ojcowskiego w tym samym czasie co matka dziecka z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

Aby otrzymać urlop ojcowski, pracownik będzie musiał złożyć pracodawcy pisemny wniosek najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Pracodawca będzie musiał go uwzględnić.

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego

Zatrudniony przebywający na urlopie ojcowskim będzie podlegał takiej samej ochronie przed zwolnieniem z pracy jak matka dziecka na urlopie macierzyńskim. Pracodawca nie będzie mógł mu wręczyć wypowiedzenia ani inaczej rozwiązać z nim stosunku pracy, chyba że natychmiastowo z winy pracownika albo za wypowiedzeniem w związku z ogłoszeniem upadłości bądź likwidacji firmy. Pracownikowi będą też przysługiwać podobne uprawnienia rodzicielskie, a więc np.:

  • wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez zajęcia w wyniku bezprawnego zwolnienia z pracy,
  • prawo do urlopu wypoczynkowego zaraz po urlopie ojcowskim, na co pracodawca musi wyrazić zgodę.

Z urlopu ojcowskiego od 1 stycznia 2010 r. będzie mógł skorzystać także pracownik, któremu dziecko urodziło się w 2009 r., ale nie ukończy 12 miesięcy do wykorzystania urlopu ojcowskiego przez ojca.

PRZYKŁAD

Pracownikowi urodziło się dziecko 26 lutego 2009 r. Zatrudniony może zatem skorzystać z tygodniowego urlopu ojcowskiego na to dziecko między 1 stycznia a 26 lutego 2010 r.

Podstawa prawna

  • art. 41, art. 177, art. 1821, art. 1822, art. 1823, art. 183 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 5, ust. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »