| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które wzmacniają uprawnienia rodzicielskie pracowników. Zmiany polegają głównie na przyznaniu dodatkowych urlopów macierzyńskich matce i ojcu dziecka, opiekunom adopcyjnym oraz wprowadzeniu odrębnego urlopu ojcowskiego.

Urlop ojcowski

Od 1 stycznia 2010 r. zostanie również wprowadzone osobne, samodzielne uprawnienie dla pracownika – ojca wychowującego dziecko – urlop ojcowski (art. 1823 Kodeksu pracy). W latach 2010–2011 wyniesie on 1 tydzień, a od 2012 r. – 2 tygodnie, z tym że zatrudniony musi go odebrać w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Kodeks nie zastrzega przy tym, że trzeba go będzie wykorzystać bezpośrednio po podstawowym albo dodatkowym urlopie macierzyńskim. Można zatem będzie skorzystać z niego po przerwie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ojciec dziecka wziął urlop ojcowski w tym samym czasie, w którym matka przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. W czasie urlopu ojcowskiego pracownikowi – ojcu dziecka będzie przysługiwał zasiłek macierzyński.

WAŻNE!

Ojciec dziecka będzie mógł korzystać z urlopu ojcowskiego w tym samym czasie co matka dziecka z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

Aby otrzymać urlop ojcowski, pracownik będzie musiał złożyć pracodawcy pisemny wniosek najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Pracodawca będzie musiał go uwzględnić.

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego

Zatrudniony przebywający na urlopie ojcowskim będzie podlegał takiej samej ochronie przed zwolnieniem z pracy jak matka dziecka na urlopie macierzyńskim. Pracodawca nie będzie mógł mu wręczyć wypowiedzenia ani inaczej rozwiązać z nim stosunku pracy, chyba że natychmiastowo z winy pracownika albo za wypowiedzeniem w związku z ogłoszeniem upadłości bądź likwidacji firmy. Pracownikowi będą też przysługiwać podobne uprawnienia rodzicielskie, a więc np.:

  • wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez zajęcia w wyniku bezprawnego zwolnienia z pracy,
  • prawo do urlopu wypoczynkowego zaraz po urlopie ojcowskim, na co pracodawca musi wyrazić zgodę.

Z urlopu ojcowskiego od 1 stycznia 2010 r. będzie mógł skorzystać także pracownik, któremu dziecko urodziło się w 2009 r., ale nie ukończy 12 miesięcy do wykorzystania urlopu ojcowskiego przez ojca.

PRZYKŁAD

Pracownikowi urodziło się dziecko 26 lutego 2009 r. Zatrudniony może zatem skorzystać z tygodniowego urlopu ojcowskiego na to dziecko między 1 stycznia a 26 lutego 2010 r.

Podstawa prawna

  • art. 41, art. 177, art. 1821, art. 1822, art. 1823, art. 183 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 5, ust. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK