REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy

Katarzyna Kozieł
Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy / Fot. Fotolia
Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sygnalista to pojęcie do tej pory nieznane w naszym systemie prawa. Projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego definiuje sygnalistę na gruncie polskiego ustawodawstwa oraz przedstawia szereg instrumentów ochrony sygnalistów. Kto może zostać sygnalistą? Jaki jest cel proponowanych regulacji?

Wprowadzenie przepisów o ochronie sygnalistów do polskiego systemu prawnego było od wielu lat postulowane m.in. przez ekspertów w dziedzinie przeciwdziałania korupcji czy też środowisk postulujących ochronę praw pracowników. W dobie międzynarodowych skandali związanych z naruszeniami prawa przez wielkie koncerny, w tym szczególnie ostatnio głośnej afery z Cambridge Analytica, wprowadzenie regulacji zachęcających do zgłaszania nieetycznych i nielegalnych działań pracodawców, wydaje się sensowne. Tym bardziej, że także Unia Europejska dostrzegła taką potrzebę, wydając komunikat w sprawie wzmocnienia ochrony sygnalistów na poziomie UE, a następnie dyrektywę dotycząca ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii. Jak wskazano w uzasadnieniu polskiego projektu, celem  regulacji jest przede wszystkim walka z korupcją, chociaż wskazuje się także na ogólny zamiar osiągnięcia większej przejrzystości życia publicznego.

Autopromocja

Definicja ustawowa

Ogólnie rzecz ujmując, sygnalistą w rozumieniu projektu ustawy o jawności życia publicznego, może być osoba fizyczna lub przedsiębiorca, który współpracuje z wymiarem sprawiedliwości. Wspomniana współpraca powinna polegać na zgłoszeniu informacji o możliwości popełnienia przestępstwa przez podmiot, z którym taka osoba jest związana umową o pracę, stosunkiem służbowym lub innym umownym. Jeśli działanie to może wpłynąć niekorzystnie wpłynąć na jej sytuację życiową, zawodową, materialną oraz spełnione są wszystkie przedstawione przesłanki, prokurator przyznaje jej status sygnalisty.

Informacje sygnalisty

Zgodnie z projektem nowej ustawy, informacje, które przekaże sygnalista wymiarowi sprawiedliwości będą musiały być wiarygodne oraz dotyczyć popełnienia m.in. następujących przestępstw:

  • sprzedajność pełniącego funkcję publiczną,
  • przekupstwo,
  • płatna protekcja,
  • nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
  • pranie brudnych pieniędzy,
  • udział w zorganizowanej przestępczości,
  • zakłócenie przetargu publicznego,
  • fałszowanie faktur ze znaczną kwotą należności,
  • oszustwo kredytowe.

Powyższe wyliczenie stanowi jedynie część katalogu przestępstw, których zgłoszenie będzie uprawniało pracownika do otrzymania tego szczególnego statusu. Ustawa zawiera pełny wykaz.

Związek z naruszającym przepisy

Celem projektodawcy było jak najszersze ujęcie tego, kto sygnalistą może zostać. Dlatego nie jest wymagane, aby zeznający był zatrudniony w ramach umowy o pracę czy też prowadził swoją działalność gospodarczą. Wystarczy, że będzie łączył go jakiś stosunek umowny z podmiotem, o którego nieprawidłowościach w funkcjonowaniu informuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompleksowa ochrona sygnalisty

W ramach ochrony sygnaliście przysługiwać ma zwrot kosztów zastępstwa procesowego w związku z poniesieniem przez niego negatywnych skutków dokonanego zgłoszenia. Warto także wspomnieć, że w przypadku skazania sprawcy sąd będzie mógł orzec nawiązkę na rzecz sygnalisty lub na rzecz prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. Dodatkowo sygnaliście przysługuje oczywiście ochrona przed zwolnieniem z pracy oraz ochrona przed zmianą stosunku umownego. Wypowiedzenie umowy takiemu pracownikowi lub zmiana warunków na mniej korzystne będzie możliwe jedynie za zgodą prokuratora. Okres tej ochrony będzie trwał przez czas posiadania statusu sygnalisty, a także rok od daty umorzenia postępowania lub zakończenia prawomocnym orzeczeniem postępowania karnego wszczętego przeciwko sprawcy przestępstwa.

W przypadku gdy pracodawca mimo tego zdecyduje się na zwolnienie pracownika o statusie sygnalisty, będzie musiał się liczyć z wypłatą odszkodowania w wysokości dwukrotności rocznego wynagrodzenia tego pracownika na ostatnio zajmowanym stanowisku. Podobnie w przypadku zmiany warunków pracy na mniej korzystne.

Oczywiście oprócz opisanej ochrony, pracownik taki będzie mógł także skorzystać z narzędzi przewidzianych w ustawie o ochronie i pomocy pokrzywdzonego i świadka.

Projekt polskich regulacji wraz z uzasadnieniem przedstawiony został w styczniu 2018 r.

Podstawa prawna: Projekt ustawy o jawności życia publicznego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA