| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Dokumentowanie wypoczynku dzieci pracowników

Dokumentowanie wypoczynku dzieci pracowników

Pracownicy mają możliwość składania wniosków o dofinansowanie do wypoczynku ich dzieci. Wraz z końcem wakacji służby kadrowo-płacowe organizacji non profit powinny zakończyć rozliczanie wniosków o dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników.

Z tego względu dopłaty do tzw. wczasów pod gruszą dla dziecka pracownika podlegają opodatkowaniu w całości – i to niezależnie od wysokości i źródła ich finansowania, a także niezależnie od wieku dziecka. Taka forma wypoczynku nie stanowi bowiem formy „zorganizowanej”, uprawniającej do skorzystania ze zwolnienia od podatku.

Ważne!

Zorganizowanym wypoczynkiem nie są: „wczasy podgruszą”, pobyt u rodziny oraz wypoczynek organizowany na własną rękę przez rodziców (pracowników) i związany z tym pobyt dzieci w hotelach, pensjonatach, domach wczasowych czy wynajmowanych pokojach.

Przykład:

Czy zwolnienie z podatku określone w art. 21 ust. 1 pkt 78 updof ma zastosowanie w przypadku uczestnictwa dzieci w wypoczynku w ramach wczasów rodzinnych?

Tak – zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 78 updof ma zastosowanie również w przypadku, gdy wypoczynek organizowany jest równocześnie dla dzieci i rodziców. Jednak zwolnieniu z podatku podlega tylko ta część wydatku, która dotyczy dzieci i młodzieży do lat 18. W sytuacji gdy organizacja non profit dopłaca ze środków zfśs do wypoczynku dzieci i młodzieży w wieku do lat 18, zorganizowanego w formie wczasów rodzinnych, na zasadach określonych w rozporządzeniu, dopłaty te będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego niezależnie od ich wysokości.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Co istotne – od świadczeń finansowanych z zfśs (niezależnie od ich wysokości), nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Wniosek o przyznanie dopłaty

Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, wniosek o przyznanie dopłaty do wypoczynku dziecka (dzieci) pracownik organizacji składa po dokonaniu opłaty lub przedpłaty za pobyt uprawnionego dziecka (dzieci) na zorganizowanym wypoczynku. Zasady te powinny być uregulowane w przepisach wewnętrznych pracodawcy (np. w regulaminie zfśs). Pracodawca ma obowiązek zastosować zwolnienie z podatku z art. 21 ust. 1 pkt 78 updof tylko wtedy, gdy wydatek na zorganizowany wypoczynek dziecka (dzieci) do lat 18 został rzeczywiście poniesiony i odpowiednio udokumentowany.

Dowód poniesienia wydatku

Przepisy updof nie zawierają regulacji określającej, jaki dowód powinien przedstawić pracownik, który poniósł wydatek z tytułu wypoczynku dziecka (dzieci) do lat 18. To na pracowniku ciąży obowiązek przedłożenia stosownych dowodów i udowodnienia prawa do zwolnienia (zob. m.in. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 listopada 2012 r., nr ITPB2/415-799/12/IL).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »