| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kiedy trzeba wydać świadectwo pracy, jeżeli pierwszą umowę na czas określony zawarto przed nowelizacją przepisów

Kiedy trzeba wydać świadectwo pracy, jeżeli pierwszą umowę na czas określony zawarto przed nowelizacją przepisów

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia do 31 października 2011 r. Po niej podpisaliśmy kolejną umowę na czas określony od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Następnie zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. Kiedy powinniśmy wydać świadectwo pracy? Czy powinniśmy zrobić to w styczniu 2013 r., kiedy minęły 2 lata od zawarcia pierwszej umowy o pracę?

Procedura wydawania świadectw pracy w przedstawionym problemie

Termin zawarcia umowy na czas określony

Obowiązek wydania świadectw pracy

Od 1 stycznia do 31 października 2011 r.

Pracodawca wydaje świadectwo tylko w przypadku, jeżeli pracownik tego zażąda – najpóźniej na dzień przed rozwiązaniem umowy

Od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.

Pracodawca wydaje świadectwo tylko na żądanie pracownika, które może być zgłoszone w każdym czasie po zakończeniu tej umowy

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r.

Pracodawca wydaje świadectwo pracy z własnej inicjatywy 31 października 2013 r., a jeżeli w tym dniu będzie trwała umowa, to po jej zakończeniu. Pracodawca może wydać jedno zbiorcze świadectwo za okres od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.

Zgodnie z obowiązującymi od 21 marca 2011 r. regulacjami, pracownik po zakończeniu każdej umowy terminowej może żądać wydania świadectwa pracy w dowolnym czasie (art. 97 § 13 Kodeksu pracy). Swoje żądanie powinien zgłosić na piśmie. Pracodawca jest zobowiązany w takim przypadku wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika. Ponieważ druga umowa na czas określony, do której stosujemy nowe zasady wydawania świadectw pracy, zakończyła się 31 grudnia 2012 r., Państwa pracownik może w dowolnym terminie wystąpić o wydanie świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem tej umowy. Wówczas najlepiej będzie wydać pracownikowi jedno zbiorcze świadectwo pracy, obejmujące obie zakończone dotychczas umowy terminowe, tj. pierwszą trwającą od 1 stycznia 2011 r. do 31 października 2011 r. i drugą trwającą od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.

Poprzednio obowiązujące przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy stosujemy także wówczas, gdy w dniu wejścia w życie nowelizacji, tj. 21 marca 2011 r., pracownik był zatrudniony na podstawie kolejnej umowy zawartej bezpośrednio po dotychczasowej umowie.

PRZYKŁAD

Z pracownikiem została zawarta umowa na okres próbny od 1 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. Następnie została z nim podpisana umowa na czas określony od 1 marca 2011 r. do 28 lutego 2013 r. W takim przypadku pracodawca będzie musiał wydać świadectwo pracy najwcześniej po zakończeniu obecnie trwającej umowy na czas określony, jeżeli pracownik zażąda tego najpóźniej na dzień przed jej rozwiązaniem lub pracodawca nie będzie kontynuował tego stosunku pracy. Natomiast jeżeli pracodawca przedłuży umowę np. na czas nieokreślony i pracownik nie złoży wniosku o wydanie świadectwa pracy, to świadectwa nie trzeba wydawać. Po zakończeniu tej umowy pracodawca wyda wówczas jedno świadectwo pracy uwzględniające oba okresy zatrudnienia.

Podstawa prawna:

  • art. 97 Kodeksu pracy,
  • art. 2, art. 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 36, poz. 181).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »