| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można wypożyczyć pracownika innemu pracodawcy

Czy można wypożyczyć pracownika innemu pracodawcy

Nasza firma zanotowała spadek zamówień na wytwarzane produkty i znaleźliśmy się w ciężkiej sytuacji finansowej. Jeden z naszych odbiorców chce zatrudnić na jakiś czas część naszych pracowników. Czy możemy wypożyczyć pracowników do innej firmy? Za kilka miesięcy nasza sytuacja ekonomiczna może ulec poprawie i będziemy mogli ich ponownie przyjąć do pracy. Nie chcemy natomiast zwalniać tych pracowników.

PRZYKŁAD

W firmie jest wypłacany dodatek stażowy w wysokości 1% za każdy rok pracy u tego pracodawcy. Pracownik korzystał przez rok z urlopu bezpłatnego udzielonego mu przez tego pracodawcę na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy w wyniku porozumienia pracodawców. Okres tego urlopu bezpłatnego powinien zostać zaliczony pracownikowi do stażu, od którego zależy wysokość dodatku stażowego.

Taki urlop bezpłatny będzie obniżał wymiar urlopu wypoczynkowego o 1/12 za każdy miesiąc korzystania z urlopu bezpłatnego w roku kalendarzowym, w którym pracownik powróci do pracy po tym urlopie (art. 1552 Kodeksu pracy). Zatem wymiar urlopu wypoczynkowego nie zostanie obniżony w roku kalendarzowym, w którym pracownik rozpoczął korzystanie z urlopu bezpłatnego i w którym nie powrócił po tym urlopie do pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik rozpoczął urlop bezpłatny od 1 czerwca 2012 r. i będzie z niego korzystał do 31 stycznia 2013 r. W takim przypadku urlop wypoczynkowy za 2012 r. nie zostanie pracownikowi obniżony. Natomiast za 2013 r. urlop wypoczynkowy zostanie zmniejszony za 1 miesiąc, tj. o 1/12.

Podstawa prawna:

● art. 1552, art. 1741 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »