| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przeniesienie nauczyciela do innej placówki

Przeniesienie nauczyciela do innej placówki

Jestem nauczycielką szkoły gminnej. Dyrektor poinformował mnie, że od początku następnego miesiąca będę pracowała w szkolnej filii oddalonej o 5 km od macierzystej szkoły, gdyż taka potrzeba wynika z organizacji placówki. Czy dyrektor naruszył przepisy?

Zatrudnienie nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami należy do wyłącznej kompetencji dyrektora placówki oświatowej, co wynika z art. 39 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).

W ramach powierzonych obowiązków dyrektor podejmuje również decyzje co do zmian w stosunku pracy nauczycieli, np. dotyczące przeniesienia nauczyciela w trybie art. 28 i 19 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). W ramach tych obowiązków mieści się również przeniesienie nauczyciela do filii szkoły, która jest podporządkowana organizacyjnie macierzystej placówce. Szkoła filialna działa w strukturze organizacyjnej szkoły gminnej, która jest zakładem pracy dla zatrudnionych nauczycieli. W tej sytuacji zobowiązanie nauczyciela do wykonywania powierzonych obowiązków w filii szkoły może nastąpić bez zgody nauczyciela, chyba że w akcie mianowania lub umowie o pracę miejsce pracy nauczyciela zostało jednoznacznie określone przez wskazanie miejscowości (siedziby placówki). Takie stanowisko potwierdził również Sąd Najwyższy w wyroku z 27 maja 1999 r. (I PKN 82/99, OSNP 2000/16/610).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »