| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Jestem kierownikiem ośrodka pomocy społecznej. Zatrudniamy w naszej jednostce kilku kierowców. Czy w ich przypadku w zakresie czasu pracy ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych, Kodeks pracy czy ustawa o czasie pracy kierowców? Nie wiemy bowiem, na podstawie jakich przepisów rozliczać kierowcom pracę w godzinach nadliczbowych.

 Do Państwa kierowców należy stosować przepisy ustawy o czasie pracy kierowców. Dotyczy to również pracy w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Ustawa o pracownikach samorządowych nie reguluje w sposób szczególny czasu pracy kierowców. Jednak grupa zawodowa pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku kierowcy ma swoje regulacje w zakresie czasu pracy i nimi należy się kierować. Są to bowiem regulacje szczególne dotyczące jedynie kierowców. Zatem do czasu pracy w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku kierowcy należy stosować przepisy ustawy o czasie pracy kierowców.

WAŻNE!

Do czasu pracy kierowców zatrudnionych w jednostce samorządowej należy stosować ustawę o czasie pracy kierowców.

Ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, bez względu na rodzaj pojazdu, jakim kierują (art. 1 ustawy o czasie pracy kierowców). Reguluje ona m.in. czas pracy kierowców, a zatem co się wlicza do czasu pracy, oraz te elementy, które nie stanowią czasu pracy, maksymalny czas pracy kierowców w wymiarze dobowym i tygodniowym, systemy czasu pracy.

Problem stanowią godziny nadliczbowe kierowców. Zgodnie bowiem z ustawą o pracownikach samorządowych, pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, według wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze (art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych). Nie ma tu zastosowania przepis art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych odwołujący się do Kodeksu pracy, gdyż kwestia godzin nadliczbowych pracowników samorządowych została uregulowana wprost w ustawie. Oznacza to, że pracownikom samorządowym nie przysługują za pracę nadliczbową dodatki do wynagrodzenia, a za pracę w wolną sobotę wynikającą z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy przysługuje im czas wolny w takim samym wymiarze, jaki został w tym dniu przepracowany.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

prawnik legislator, specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK