| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Jestem kierownikiem ośrodka pomocy społecznej. Zatrudniamy w naszej jednostce kilku kierowców. Czy w ich przypadku w zakresie czasu pracy ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych, Kodeks pracy czy ustawa o czasie pracy kierowców? Nie wiemy bowiem, na podstawie jakich przepisów rozliczać kierowcom pracę w godzinach nadliczbowych.

 Do Państwa kierowców należy stosować przepisy ustawy o czasie pracy kierowców. Dotyczy to również pracy w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Ustawa o pracownikach samorządowych nie reguluje w sposób szczególny czasu pracy kierowców. Jednak grupa zawodowa pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku kierowcy ma swoje regulacje w zakresie czasu pracy i nimi należy się kierować. Są to bowiem regulacje szczególne dotyczące jedynie kierowców. Zatem do czasu pracy w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku kierowcy należy stosować przepisy ustawy o czasie pracy kierowców.

WAŻNE!

Do czasu pracy kierowców zatrudnionych w jednostce samorządowej należy stosować ustawę o czasie pracy kierowców.

Ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, bez względu na rodzaj pojazdu, jakim kierują (art. 1 ustawy o czasie pracy kierowców). Reguluje ona m.in. czas pracy kierowców, a zatem co się wlicza do czasu pracy, oraz te elementy, które nie stanowią czasu pracy, maksymalny czas pracy kierowców w wymiarze dobowym i tygodniowym, systemy czasu pracy.

Problem stanowią godziny nadliczbowe kierowców. Zgodnie bowiem z ustawą o pracownikach samorządowych, pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, według wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze (art. 42 ustawy o pracownikach samorządowych). Nie ma tu zastosowania przepis art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych odwołujący się do Kodeksu pracy, gdyż kwestia godzin nadliczbowych pracowników samorządowych została uregulowana wprost w ustawie. Oznacza to, że pracownikom samorządowym nie przysługują za pracę nadliczbową dodatki do wynagrodzenia, a za pracę w wolną sobotę wynikającą z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy przysługuje im czas wolny w takim samym wymiarze, jaki został w tym dniu przepracowany.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK