REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gotowość do wykonywania pracy

Gotowość do wykonywania pracy. /Fot. Fotolia
Gotowość do wykonywania pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do ustalenia zamiaru świadczenia pracy (gotowości do pracy) nie zawsze jest konieczna obecność pracownika w zakładzie pracy. Wystarczy, że pracownik potwierdza gotowość stawienia się do pracy na każde wezwanie pracodawcy. Jednocześnie to uzewnętrznienie zamiaru wykonywania pracy przez pracownika musi być jednoznaczne i nie może budzić żadnych wątpliwości pracodawcy.

Przez gotowość do pracy pracownika należy rozumieć:

Autopromocja
  • zamiar wykonania pracy,
  • wyraźny przejaw woli świadczenia pracy,
  • psychiczną i fizyczną zdolność do jej świadczenia,
  • pozostawanie w dyspozycji pracodawcy.

Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 26 czerwca 1998 r., sygn. akt I PKN 195/98, OSNP 1999/14/453:

(...) gotowość do pracy w rozumieniu art. 81 § 2 k.p. występuje jedynie podczas istnienia wiążącego strony stosunku pracy, w razie powstania przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy w określonym w umowie czasie i miejscu pracy, uniemożliwiających pracownikowi jej wykonywanie, gdy jednocześnie pozostaje on zgodnie z art. 128 § 1 k.p. do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym umówionym z nim miejscu (...).

Bierne oczekiwanie pracownika na wezwanie go przez pracodawcę do wykonywania pracy nie oznacza zatem gotowości do pracy, jeżeli takiego zachowania pracownika nie usprawiedliwiają okoliczności sprawy. Jeżeli doszło do likwidacji firmy i zaprzestania jej działalności, pracownik nie może powoływać się na gotowość do pracy. Sąd Najwyższy w wyroku z 11 stycznia 2006 r., sygn. akt II PK 111/05, OSNP 2006/23–24/347 stwierdził, że:

(...) podjęcie zatrudnienia u innego pracodawcy nie wyłącza prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy (art. 81 § 1 k.p.) (...).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika

Analogicznie, gotowość do pracy nie oznacza wystąpienia pracownika przeciwko pracodawcy przed sądem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Oznacza to jedynie zamiar podjęcia pracy po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia sądu, ale nie jest równoznaczne z istnieniem gotowości do pracy w okresie objętym sporem z pracodawcą. W toku procesu pracownik może jednak podejmować czynności (także o charakterze procesowym, np. oświadczenia zawarte w pozwie lub innych pismach, podjęcie prób ugodowych), z których wynika w dostateczny sposób jego wola niezwłocznego podjęcia pracy.

Przez pozostawanie w dyspozycji pracodawcy jako element gotowości do pracy, o którym mowa art. 81 § 1 k.p., należy rozumieć stan, w którym pracownik może niezwłocznie, na wezwanie pracodawcy podjąć pracę.

Uzewnętrznienie przez pracownika jego gotowości do wykonywania pracy powinno nastąpić przez zgłoszenie pracodawcy gotowości niezwłocznego podjęcia pracy. Zgłoszenie to może nastąpić przez każde zachowanie pracownika objawiające w dostateczny sposób jego zamiar kontynuowania stosunku pracy, a więc zarówno pisemnie, ustnie, telefonicznie, jak też przez każde inne zachowanie wyrażające taką wolę. Żaden przepis nie wymaga bowiem szczególnej formy tej czynności. Przy długotrwałym okresie niedopuszczania do pracy gotowość jej podjęcia może być okazywana pracodawcy w inny sposób niż pisemny, na przykład przez telefoniczne zapytanie pracodawcy o możliwość wykonywania pracy lub zadeklarowanie przez pracownika gotowości do jej wykonywania i pozostawienie pracodawcy informacji o sposobie komunikowania się.

Zobacz również serwis: Czas pracy

UWAGA!

Wystąpienie pracownika przeciwko pracodawcy przed sądem o ustalenie istnienia stosunku pracy nie oznacza gotowości zatrudnionego do wykonywania pracy, a tym samym zobowiązania pracodawcy do zapłaty wynagrodzenia.

Pracownik pozostający w dyspozycji pracodawcy oczekuje na możliwość podjęcia pracy na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę, ewentualnie w miejscu wskazanym przez siebie i podanym pracodawcy. Faktyczna zdolność do świadczenia pracy oznacza pełną zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania obowiązków pracowniczych, gdy nie występują przeszkody do jej świadczenia, np. w postaci niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub innymi przyczynami.

UWAGA!

Gotowość do wykonywania pracy może być ujawniona przez pracownika w każdy sposób zarówno na piśmie, jak i w każdej innej dostępnej formie.

PRZYKŁAD

Marcin F. jest zatrudniony jako konserwator w przedsiębiorstwie wodociągowym. Wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Sporadycznie, na polecenie pracodawcy dyżuruje w domu. Z powodu trwających przez kilka dni ulew pracodawca w piątek po godzinach pracy wezwał telefonicznie pracownika, aby przyjechał w ciągu godziny i udzielił wsparcia przy usuwaniu awarii jednej z maszyn filtrujących wodę opadową. Tego dnia, mimo zaplanowanego dyżuru, pracownik przyjął zaproszenie na uroczystość rodzinną. Marcin F. zgłosił pracodawcy, że nie może przyjechać i wykonywać pracy, ponieważ jest w stanie nietrzeźwości. W tej sytuacji pracownik nie był zdolny fizycznie i psychicznie do wykonywania pracy. Pracodawca może jednak wyciągnąć konsekwencje w stosunku do pracownika za jego zachowanie, gdyż dyżur był planowany i pracownik powinien w tym czasie powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Przepisy Kodeksu pracy nie wymagają, aby dla skuteczności zgłoszenia gotowości do pracy pracownik wyraził swoją wolę tylko bezpośrednio podmiotowi upoważnionemu w rozumieniu art. 31 k.p. W myśl tego przepisu, za pracodawcę, będącego jednostką organizacyjną, czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Wskazaną zasadę stosuje się także do pracodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie dokonuje on osobiście czynności z zakresu prawa pracy.

Przyjęcie poglądu, że pracownik musi złożyć wolę gotowości do pracy tylko podmiotowi upoważnionemu, oznaczałoby, że pracownicy zatrudnieni w oddziałach firmy musieliby zgłaszać taką gotowość bezpośrednio w centrali firmy. Gotowość do pracy musi natomiast zostać zgłoszona pracodawcy w taki sposób, aby mogła dotrzeć do niego w normalnym trybie. Dlatego skuteczne i wystarczające jest wyrażenie przez pracownika woli gotowości do pracy bezpośredniemu przełożonemu lub osobie wykonującej jego obowiązki.

Podstawa prawna:

Art. 80, art. 81 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 896

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

REKLAMA

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA